Čína vyzvala českou metropoli a pražského primátora Zdeňka Hřiba, aby nenarušovali čínsko-české vztahy. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že vedení Prahy se v "jistou dobu zachovalo velice špatně" v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů týkajících se Tibetu nebo Tchaj-wanu. Čína podle všeho těmito výroky reaguje na Hřibovo prohlášení o změně sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo předchozí vedení města. Změna by měla spočívat v odstranění odstavce, podle kterého Praha uznává politiku jedné Číny. 

V rozhovoru pro HN Hřib uvádí, že jednání o změně by se mohla uzavřít do podzimu. "Kdyby to nedopadlo, je zcela realistický scénář, že to vypovíme celé," prohlásil.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana v reakci na spor s čínským ministerstvem zahraničí Praze vzkazuje, že "smlouvy se mají dodržovat". Co byste mu odpověděl?

Jednoznačně s tím souhlasím. Myslím, že by Čína měla dodržet smlouvy s PKF – Prague Philharmonia a nerušit jim turné. Pokud se smlouvy neplní, vypovídá to o tom, že Čína není spolehlivým obchodním partnerem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.