Před 50 lety předvedla věda jeden z největších triumfů 20. století. Dostala člověka na Měsíc. Velitel výpravy Apollo 11 Neil Armstrong tehdy v telefonním rozhovoru s prezidentem USA Richardem Nixonem řekl: "Na této misi zastupuji … lidi poháněné zvídavostí, lidi, kteří mají představu o své budoucnosti."

Padesát let poté má věda o naší budoucnosti představu o dost přesnější. A jsou to neradostné zprávy o tom, jak lidstvo změnilo klima a destabilizovalo své podmínky pro přežití. Přestože se k problematice vyjadřují především akademici opírající se o exaktní data, veřejná debata je plná nesmyslů, které popírají současný stav poznání. Tady jsou ty hlavní.

1. Globální oteplování neexistuje

Bývalý prezident Václav Klaus ještě v roce 2017 na předvolebním mítinku německé protiimigrační Alternativy pro Německo mluvil o "evidentní a dobře zdokumentované 'klimatické pauze' (18 let prý nedošlo k žádnému zvýšení globálních teplot)". Ve skutečnosti měření všech velkých institucí ve světě potvrzují, že se povrch Země prudce otepluje – na snímku vidíte hodnoty vztažené k průměru let 1951–1980, jak je sesbírala NASA

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.