Ministerstvo vnitra vypsalo tendr na nákup asi 4000 osobních aut zhruba za dvě miliardy korun. Informace byly zveřejněny ve Věstníku veřejných zakázek, upozornil server E15.cz. Předchozí tendr zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), protože podmínky provedení či rozměrů údajně zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto. V nové zakázce ale opět u velké části žádaných aut největší konkurenti Škody většinou požadavkům nevyhoví, vyplývá ze zadávací dokumentace.

"Zakázka na nová auta je vypsána v souvislosti s dříve zrušeným tendrem," řekla E15.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Některá auta budou určena pro potřeby úřadu, hasičů nebo policie.

ÚOHS minulou zakázku vnitra na auta za 2,25 miliardy zrušil, protože podle něj nastavením zvýhodnila vozy značky Škoda. Jako problematické viděl úřad třeba omezení provedení automobilu na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidveřovou karoserii i stanovení minimálních rozměrů interiéru vozů.

Podle zadávací dokumentace aktuální zakázky však už jenom požadavek na minimální délku a rozvor vozů vyřazuje u více než poloviny poptávaných aut největší konkurenty Škody. Zhruba u 2400 aut v tendru splní požadovaný rozměr bez problémů vozy Škoda Octavia, které již nyní třeba policie často využívá, ale obdobné typy od značek Hyundai, Peugeot nebo Volkswagen již ne.

Škodovky nejspíše zamíří i do Ruska

Ruská dopravní policie nyní kupuje 3800 nových hlídkových vozidel za 6,98 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy korun), uvedl ruský list Kommersant. Podle nejmenovaného zdroje deníku a zveřejněných parametrů "inspektoři nejspíše budou jezdit v nových vozech Škoda Octavia", které dopravní policie používá v ruském hlavním městě od roku 2015. 

Část kontraktů na dodávku hlídkových aut - pro Sibiř, jižní část evropského Ruska a pro Moskvu a okolí - vyhrálo největší ruské autodealerství Rolf, jehož spoluzakladatele Sergeje Petrova a špičkové manažery obvinili minulý měsíc vyšetřovatelé a agenti tajné služby z nezákonného vývozu peněz do ciziny. Rolf nicméně ujišťuje, že všechny závazky z kontraktů splní, poznamenal Kommersant.

Nákupy nových aut pro dopravní policii se odehrávají v rámci programu "Bezpečnější a kvalitnější silnice", který počítá s dodávkou celkem 19 300 hlídkových vozů do roku 2024. První část z nich se má do regionů dostat letos.

Škoda je podle údajů podnikatelského sdružení AEB sedmou nejprodávanější automobilovou značkou v Rusku. Zatímco prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v prvním pololetí meziročně snížil o 2,4 procenta na 828 750 vozů, česká automobilka v pololetí prodej na ruském trhu zvýšila o deset procent na 39 828 aut. Škodovky se v Rusku montují v Kaluze a v závodě firmy Gaz v Nižním Novgorodu.

Související