Většinu území Česka čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. V úterý odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od úterních 13:00. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V úterý bude nejtepleji v západních, severozápadních a středních Čechách a rovněž na jihu Moravy. Ve středu budou tropické teploty v celé republice, výjimkou by měl být pouze severovýchod území.

Kvůli vysokým teplotám hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje a kombinovat je s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách by měli omezit fyzickou zátěž.

Související

Meteorologové také doporučují omezit pohyb na přímém slunci, hodnoty UV indexu budou odpoledne velmi vysoké. Je proto vhodné nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a chránit pokožku.

Lidé by také neměli nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zejména v zaparkovaných autech.

Nejteplejší červen v historii

V důsledku klimatických změn zasáhla i v červnu Evropu vlna veder. Na mnoha místech padaly teplotní rekordy, jeden zaznamenala i sama Země. Červen 2019 se stal nejteplejším červnem na Zemi v historii měření, informoval o tom The Washington Post

Z údajů NASA vyplývá, že teplota v červnu byla o 0,93 stupně Celsia (1,7 stupně Fahrenheita) vyšší než obvykle. Hodnota snadno překonala i dosavadní rekord z června 2016, kdy byla teplota 0,82 stupně Celsia (1,5 stupně Fahrenheita) nad průměrem. 

Jako o nejteplejším červnu v historii Země hovořil už Copernicus Climate Change Service. Web informoval, že celosvětově bylo pouze několik oblastí, ve kterých byly v daném období teploty nižší než dlouhodobý průměr, a to zejména kolem Antarktidy.

Neobvykle mírné podmínky panovaly i v Grónsku. Rozsah ledu v arktickém oceánu podle webu The Washington Post nikdy nebyl uprostřed června na tak nízké úrovni jako letos. Vlna vysokých teplot zasáhla i Aljašku, která poprvé v historii zaznamenala ve městě Anchorage teplotu 90 stupňů Fahrenheita (32,2 stupně Celsia). 

Rekordní hodnoty padaly i ve Francii, kde byla dosud nejvyšší teplota překročena na 13 místech. Nejvyšší naměřená teplota byla v Gallargues-le-Montueux, a sice 45,9 stupně Celsia (114,6 stupně Fahrenheita). Překonala tak rekord z roku 2003.

Rekordní Česko

Letošní červen v Česku byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v tuzemsku sledovány. Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy se průměrná teplota dostala na 19,4 stupně Celsia.

Oproti normálu z let 1981 až 2010 byl letošní šestý kalendářní měsíc teplejší o 4,9 stupně. "Měsíc tak hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální," uvedla meteoroložka Lenka Crhová.

Mimořádné teplo bylo zejména koncem měsíce. V Doksanech na Litoměřicku se 26. června vyšplhala teplota na 38,9 stupně. Je to dosud nejvyšší červnová teplota zaznamenaná v Česku. Dosavadní rekord byl 38,2 stupně, meteorologové ho naměřili 22. června 2000 v Brně-Žabovřeskách.

Devatenáct let stará rekordní hodnota byla letos v červnu překonána dokonce několikrát. Více než 38,2 stupně bylo naměřeno na pěti stanicích, přičemž nejvyšší teplotu, 38,8 stupně Celsia, zaznamenali meteorologové v Dobřichovicích u Prahy.

Související