Pražský magistrát jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Mohla by tam po roce 2028, kdy skončí pronájem Škodova paláce, umístit své úředníky. Ve hře je stále také stavba nové budovy magistrátu Na Knížecí, naopak karlínské kasárny, které město pro tento účel také zvažovalo, magistrát od státu nepřevezme. Médiím to řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Magistrát podle něj momentálně připravuje analýzu, zda se budova pro účely magistrátu hodí a zda by se nákup vyplatil. Pošta ovšem ve čtvrtek následně uvedla, že budovu k prodeji nenabízí.

Praha opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do karlínských kasáren. Zjistila totiž, že upravit památkově chráněný objekt na sídlo úřadu by bylo neefektivní, a navíc by se tam vešel jen zlomek jejích zaměstnanců. "To téma bylo otevřeno dřív, než jsme měli důkladnou analýzu," vysvětlil Chabr.

Do areálu kasáren by se totiž vešlo jen 200 až 300 úředníků. Jen ve Škodově paláci, který ale musí město v roce 2028 opustit, jich sídlí 1200. A dalších 700 v dalších budovách ve městě. "Kasárna neřeší problém hledání budoucího sídla magistrátu. Je to krásný areál, ale pro nás neupotřebitelný z různých limitů, co se tam dá nebo nedá vybudovat z hlediska památkové péče," konstatoval.

Proto město uvažuje o koupi sídla pošty. Ztrátový státní podnik už dříve uvedl, že by se areálu budov v centru metropole chtěl zbavit. Nyní je nabídl hlavnímu městu.

Související

Podle Chabra již proběhla s vedením pošty první jednání. "Byly nám předány technické výkresy a odbor strategických investic nyní počítá, jestli se tam vejdeme, jaké jsou náklady na provoz a rekonstrukci, abychom zjistili, zda to má vůbec smysl," řekl Chabr, podle něhož není důležitá jen velikost, ale i budoucí investice do údržby areálu a energetická náročnost.

Podle mluvčího České Pošty Iva Vysoudila ovšem v současnosti státní podnik budovu k prodeji nenabízí a v dohledné době o tom ani neuvažuje. "Rozhodně to není na pořadu dne," podotkl. O konkrétních jednáních s magistrátem neví.

Jakou sumu státní podnik po městu požaduje, Chabr zatím nechtěl říct. Jeden ze základních propočtů je ten, kolik budou náklady na jednoho úředníka a náklady na budoucí údržbu.

Karlínská kasárna přitom město mohlo získat zdarma. Nápad přestěhovat úředníky do kasáren vznikl během loňského roku, co premiér Babiš začal mluvit o plánech na výstavbu nové vládní čtvrti v Letňanech. Na to by ovšem potřeboval změnit územní plán a zejména získat některé pozemky, jejichž část vlastní hlavní město. A primátor Zdeněk Hřib (piráti) vytáhl návrh, že by město mohlo souhlasit, kdyby mu stát převedl kasárna, zaplatil dobudování Městského okruhu a zřídil v Letňanech nemocnici.

Město navíc nadále zvažuje jako hlavní možnost postavit úplně nový areál na Smíchově, kde k tomu má i potřebné pozemky. "Tato varianta zatím vypadá nejlépe, ten pozemek kapacitně vyhovuje," řekl Chabr. V tomto případě je ale problém čas. Město by totiž muselo změnit územní plán, připravit soutěž a vysoutěžit dodavatele. "A všichni víme, že stavba v Praze trvá v průměru devět let," podotkl radní.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová zvažovala i další možnosti: pokusit se prodloužit stávající nájemní smlouvu Škodova paláce nebo postavit nové sídlo na Florenci.

Dokonce si nechala udělat před více než rokem studii, která tři tehdejší hlavní varianty – Smíchov, Florenc a prodloužení nájmu Škodova paláce – porovnávala. Nakonec ji ale stáhla z projednávání. Podle informací HN byly totiž ve výpočtech špatná vstupní data, například chyběly náklady na potřebné stěhování.

Související