Kongresový sál pražského hotelu Pyramida je plný do poslední židle. Většina z příchozích jsou fyzici nebo nadšenci do této vědní disciplíny. Nechybí pár laureátů Nobelovy ceny. Jeden z nich, americký vědec William Daniel Phillips, se chystá na svou prezentaci. Že to nebude žádná nudná přednáška, naznačují propriety na pódiu. Ochranné brýle, růže, balonky a hlavně četné nádoby s tekutým dusíkem. Toho si Phillips poručil celých deset kilogramů. Množství, kterému se podivili i ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, který akci pořádal v rámci své několikadenní konference Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky. Na ni se do Prahy v polovině července sjelo 160 špičkových odborníků, z toho pět držitelů Nobelovy ceny za fyziku.

"Jsou tu v sále nějaké děti? Prosím všechny do první řady. Děti jsou ti nejdůležitější, je to naše budoucnost. Pokud to bude nutné, dozadu vykopneme naše VIP," volá do auditoria energický Phillips, který začal prezentaci pro veřejnost v americkém stylu. Na poutavých experimentech vysvětluje podstatu svého výzkumu zaměřeného na zmrazování atomů a měření času.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.