Firma kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 40 tisíc korun za vypouštění odpadních vod do potoka v obci Osvětimany na Uherskohradišťsku. S odkazem na mluvčí inspekce Janu Jandovou to v pondělí uvedla Česká televize (ČT). Rozhodnutí je pravomocné.

Pokutu podle ČT dostala firma O.L.G.A.- S.K.I.- s.r.o., která vlastní místní Hospodu Na Srubu na sjezdovce v Osvětimanech. Potrestána byla za to, že restaurace vypouštěla bez povolení odpadní vodu do potoka Hruškovice.

Mynář řekl, že o pokutě nemá žádné informace. Zdůraznil, že výkonné funkce ve svých firmách převedl po vstupu na Pražský hrad na jiné osoby, a podobné záležitosti proto řeší jednatel firmy. Pokuta ho bude proto zajímat na konci roku, až bude kontrolovat ekonomickou bilanci firmy, řekl.

Později Kancelář prezidenta republiky vydala prohlášení, ve kterém reportáž ČT označila za "fake news". Pokuta byla podle KPR udělena za to, že firmě skončila platnost desetiletého povolení. "V době nedávné kontroly bylo o prodloužení povolení již požádáno, ale ještě nenabylo právní moci," uvedla KPR. Úřad zdůraznil, že pokuta nebyla udělena Mynářovi, ale jeho firmě. "Všechny rozpory kvality vypouštěné vody vždy byly a jsou zcela v pořádku, vypuštěná voda nikterak neškodí životnímu prostředí a jedná se o naprosto běžný postup u staveb, ke kterým nevede veřejná kanalizace," dodala KPR.

Už začátkem července dostal kancléř Mynář padesátitisícovou pokutu za načerno postavený rybník, upozornil tehdy týdeník Respekt. U skoro hektarové vodní nádrže, kterou vybudoval už před 10 lety, následně postavil lyžařský areál se zmiňovanou sjezdovkou a penzionem. 

Pokuta mohla dosáhnout až milionu korun, úřad však podle Respektu přihlédl mimo jiné k tomu, že Mynář byl nápomocný při objasňování přestupku. O tom, zda si kancléř bude moci rybník i nadále ponechat, se bude teprve rozhodovat. O dodatečném povolení už přes rok probíhá řízení. 

 

Související