Finanční správa navrhuje od roku 2020 omezit činnost 34 územních pracovišť finančních úřadů. Plánuje tak ušetřit 686 milionů korun. Opatření by nemělo mít zásadní dopad na služby poskytované veřejnosti, informovalo v úterý v tiskové zprávě Generální finanční ředitelství (GFŘ). Podle něho jde o předběžný návrh, o němž chce generální ředitelka správy Tatjana Richterová mluvit se starosty dotčených obcí. Ti plánované omezení kritizují.

"Jsme připraveni vyslechnout případné návrhy či stanoviska ze strany zástupců územních samospráv a až po ukončení těchto jednání budeme moci s plnou odpovědností rozhodnout, která pracoviště budou převedena do optimalizovaného režimu," uvedla v tiskové zprávě Richterová.

V omezeném režimu tak plánuje finanční správa zajištění činnosti uvedených územních pracovišť pro veřejnost v úředních dnech minimálně dvěma pracovníky, v případě potřeby pak dočasně činnost rozšířit. Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy.

Starostové dotčených obcí, které ČTK oslovila, plán kritizují. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny (TOP 09) jde o bezmyšlenkovitý návrh, který znovu oddálí státní správu lidem. Stejný pohled na věc má i starosta Stříbra a poslanec Václav Votava (ČSSD). "Říkáme, že je to nesmysl, a protestujeme proti tomu. Tímto se zase vzdaluje státní správa od občana. V obcích s rozšířenou působností by tato pracoviště měla zůstat," řekl Votava ČTK.

Starosta Litovle na Olomoucku Viktor Kohout se obává, že po redukci pracovníků se místní pobočka finančního úřadu promění v pouhou podatelnu, jejíž zaměstnanci nebudou mít čas lidem poradit či vysvětlit daňové záležitosti. Obavy z omezení služeb klientům má také starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). "Místo toho pak stát zas bude akorát rozdávat pokuty," řekl ČTK.

V současnosti má finanční správa 201 územních pracovišť. Správa přitom dnes upozornila, že má v porovnání se sousedními zeměmi jednoznačně nejhustší síť územních pracovišť, a to 20,5 na jeden milion obyvatel. Slovensko má podle správy na jeden milion obyvatel 14,8 kontaktních míst, Polsko 10,8, Rakousko a Bavorsko osm a z ostatních států má například Dánsko pouze 5,5 pracovišť na milion obyvatel.

Předběžný návrh transformace územních pracovišť na optimalizovaný režim:

Zdroj: Finanční správa