Badatel Aleš Pečinka z olomouckého Ústavu experimentální botaniky objevil se svým týmem rostlinný gen, který by v budoucnu mohl pomoci při vylepšování plodin a jejich úrody, například u obilovin. Jeho nedávným úspěchem je popsání dvou genů plevele huseníčku rolního, konkrétně genů, které se podílí na vývoji semen.

V Evropě se ale taková zjištění do praxe nedostanou, protože genetické modifikace plodin jsou tu výrazně omezované. Podle Pečinky je to nepochopitelná situace, protože dnešní povolené metody šlechtění nejsou o nic přírodnější než obávané genetické inženýrství. Vynálezy evropských badatelů placených z peněz evropských poplatníků tak využívají cizí země jako USA a Čína. A mohou na nich i zbohatnout.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.