Ministerstvo zemědělství dostane oproti původnímu návrhu 23 miliard korun v roce 2020 z národních zdrojů o miliardu více. Po pondělní schůzce ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) to uvedly jejich úřady v tiskových zprávách. Ministerstvo původně požadovalo zvýšení rozpočtu o 1,5 miliardy korun.

Z miliardy půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství. Ministerstvo zemědělství tak bude hospodařit s rozpočtem z národních zdrojů ve výši 24 miliard, celkový rozpočet je pak naplánován na 55,9 miliardy korun, zhruba o 1,5 miliardy méně než letos. V případě potřeby bude moci ministerstvo požádat o další peníze na řešení mimořádných událostí, zejména na boj proti kůrovcové kalamitě.

"Peníze, které jsme dnes vyjednali, chceme použít zejména na boj s kůrovcem a obnovu lesů po kalamitě. Část peněz také půjde do projektů, které mají zmírnit dopady sucha. Prioritou pro nás zůstává zajištění pitné vody pro obyvatele a bezpečnost potravin. I proto nadále odmítám snižovat výdaje pro naše dozorové orgány, ať už je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa," uvedl ministr Toman.

Na národní zemědělské dotační tituly plánuje ministerstvo zemědělství stejný rozpočet jako v letošním roce, tedy 3,8 miliardy korun. Mimo řešení sucha, vodohospodářských projektů či situace v lesích půjdou peníze také do dohledu nad kvalitou potravin či na spolufinancování evropských projektů, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý v tiskové zprávě.

ČSSD považuje nynější návrh rozpočtu za nerealistický, kvůli chybějícím penězům v kapitolách ministerstev patřících sociální demokracii neodpovídá podle ní vládnímu programu. Předseda ČSSD Jan Hamáček to napsal v dopise premiéru Andreji Babišovi (ANO). Minulý týden špičky sociální demokracie oznámily, že jejich ministerstvům chybí přes 20 miliard korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje 11 miliard navíc, vnitro pět až šest miliard, zahraničí 1,5 miliardy, resort kultury přes 700 milionů. Babiš vzkázal už dřív ministrům koaličního partnera, že by měli šetřit. Schillerová varovala před prohloubením navrhovaného 40miliardového schodku na 62 miliard korun, což je podle ní nepřijatelné.

Související
Související