Odborníci letos odchytávají kůrovce prakticky po celé republice, kde se v minulosti na lapačích brouků objevovaly stovky jedinců, činí letos odchyty desítky tisíc. Na jednom místě na Vysočině překročil počet lapených brouků 100 tisíc, sdělil v úterý ČTK za projekt Kůrovcové info Jan Příhoda. Lesy zejména na Vysočině jsou brouky zamořené.

"V mnoha regionech se výrazně zvýšily průměrné odchyty na jednotlivých odchytových místech, které již v současnosti dosahují výjimečně i nepředstavitelných desítek tisíc jedinců brouků. Naměřené maximum je 100 tisíc," uvádí Petr Zahradník z Lesní ochranné služby. Běžně se na lapačích odchytávají desítky, maximálně tisíce kůrovců, a to v oblastech, kde začíná být přemnožený.

Letos dle Zahradníka naštěstí pro lesy kůrovec nestihne čtvrtou vlnu množení a pravděpodobně zcela neproběhne ani třetí. "S největší pravděpodobností se nebude opakovat minulý rok, kdy byla dokončena i třetí generace a zcela výjimečně byla zakládána i čtvrtá generace," uvedl Zahradník.

Letošní první rojení podle odborníků začalo podobně jako loni na začátku dubna. Deště a chlad ale rozmnožování brouků zastavily, druhé rojení pak začalo v červenci, bylo ale také zpomaleno srážkami na začátku prázdnin.

Situace je podle odborníků letos nejhorší právě na Vysočině a v jihozápadních Čechách, ale vysoké výskyty brouka jsou prakticky v celém Česku. "Dnes je kůrovci ohrožena většina lesů se zastoupením smrku. Ohroženy jsou bohužel již i cenné porosty smrku ve vyšších nadmořských výškách," uvedl s odkazem na Liberecko Příhoda.

V roce 2016, kdy byl projekt Kůrovcové info spuštěn, byly průměrné hodnoty odchycených brouků kolem stovek kusů, od té doby počty rostly, na Vysočině v některých lokalitách až o tisíc procent. "Letošní sledování odchytů ukazuje proti roku 2018 nárůst zhruba o 30 procent, ale definitivní porovnání bude možné až po ukončení letové aktivity lýkožrouta smrkového," dodal Příhoda.

Odborníci rovněž kritizovali nedostatečnou podporu státu v boji s kůrovcem. Ministerstvo zemědělství v pondělí uvedlo, že proti původnímu návrhu svého rozpočtu dostane na příští rok ze státní pokladny miliardu korun navíc, z toho 700 milionů korun má jít na podporu lesního hospodářství. "Navýšení rozpočtu ministerstva o miliardu korun, ze které bude 300 milionů použito na dotace ve vodním hospodářství, nedává příliš dobré vyhlídky skutečné podpory boje s kalamitou a zalesňování kalamitních holin. Podle názoru členů Czech forest think tank povede doposud nedostatečná podpora vlastníků a správců lesů k rychlému odlesnění české krajiny se zcela zásadními dopady vodní režim v krajině a lokální klima," upozornili.

Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví činil do roku 2015 podle odborníků zhruba 1,5 milionu metrů krychlových. Letos v prvním pololetí jenom státní podnik Lesy ČR, který se stará zhruba o polovinu lesů v republice, zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35 milionu metrů krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. Loni se vytěžilo 23 milionů metrů krychlových kalamitního dřeva, z toho 13 milionů metrů krychlových kůrovcového dříví.