Stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům, informovalo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Debata odborníků má pokračovat v pondělí a mají se jí zúčastnit zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací, ale například i ornitologů. Na ní by se mělo rozhodnout, jak bude stát s výjimkou pro používání jedu dále nakládat.

Úřad diskusi svolal po vlně kritiky, v níž ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Ministerstvo zemědělství naopak argumentovalo přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které mohou hlodavci způsobit.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v pátek na tiskové konferenci argumentoval tím, že přemnožení hraboše je běžnou věcí, ale nikoliv v současné míře. Svaz podle něj s přerušením výjimky nesouhlasí. Stát zatím zaznamenal žádost o 20 povolení na plošné využití, dodal. Žádný zemědělec to ale zatím nevyužil, počítali s plošnou aplikací na konci příštího týdne. Nyní očekává, že zemědělci počkají na výsledky pondělního jednání.

"Jsme v situaci, kdy nám běží čas. Nyní zemědělci upravují půdu a budou zakládat ozimy. Hrozí, že budou nuceni používat nestandardní prostředky. Doufám, že k tomu nedojde, protože by byli sami proti sobě a obrátila by se proti nám i veřejnost," řekl předseda.

Škody na plodinách způsobené přemnoženými hraboši mohou podle Pýchy překročit i miliardu korun. U Evropské komise není notifikovaný žádný nástroj, kterým by se mohly škody kompenzovat. Riziko používání jedu proti hlodavcům Stutox II je podle něj minimální, argumentoval předseda obdobným stanoviskem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského i Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).

"Dosud byla povolená cílená aplikace do nor. Ale v okamžiku, kdy je situace tak šílená, kdy máme tisíce děr, nemáme tolik lidí, abychom do každé nory nasypali jednu nebo dvě granule, to není možné," dodal. V některých lokalitách je podle něj úroda hlodavci kompletně sežraná.

Podle Pýchy se do roku 2015 v ČR běžně používal prostředek Stutox I, který měl až pětinásobně vyšší dávku účinné látky, proti které nyní ekologové při plošné aplikaci protestují. Podle něj stát nezaznamenal významné úhyny dalších živočichů, jako jsou dravci, po požití otrávených hlodavců. Navíc podle něj mají dravci při pozření otrávené potravy dávicí reflex, kdy jed ve vnitřnostech hlodavce ze sebe dostanou.

Za letošním přemnožením hrabošů podle zemědělců stojí mírná zima a dostatek potravy. "Hraboši se nám přestěhovali do cukrovky, kukuřice a dalších plodin. Finální součet budeme dělat, až se sklidí cukrovka," řekl. Svaz podle něj doufal, že stát bude moci přispět na nákup přípravku na likvidaci hlodavců. "Zatím o tom jednáme, ale nemáme žádný příslib nebo signál, že by k tomu mělo dojít," dodal.

Vliv současného přemnožení hlodavců na ceny obilí nepředpokládá. Cenotvorbu u obilovin podle něj ovlivňují světové trhy, nikoliv střední Evropa. Neočekává tak zvýšení ceny, za kterou by mohli zemědělci prodávat své produkty, aby nižší úrodu vykompenzovali.

Podle ministerstva bude zatím možné aplikovat přípravek pouze do nor. "V tuto chvíli jsem pozastavil povolení plošně rozmístit přípravek Stutox II na nejhůře postižených zemědělských plochách. V mnoha okresech sice výskyt hraboše dosahuje kalamity a zemědělcům reálně hrozí škody ve výši stovek milionů korun, ale budeme hledat pro všechny strany přijatelné řešení, které by situaci zklidnilo," uvedl v pátek ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že žádný zemědělec zatím plošnou aplikaci jedu nevyužil. Musel by ji nahlásit tři dny před použitím, což se nestalo.

Související