Vláda na konci července poslala do sněmovny ke schválení "protikorupční" návrh zákona o lobbování. Ten mimo jiné pod hrozbou peněžitých sankcí nebo zákazu činnosti ukládá jak lobbistům, tak politikům z každé schůzky sepsat záznam a předat ho Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Přestože se kolem znění návrhu vedla dlouhá diskuse například na půdě Legislativní rady vlády, na poslední chvíli z něj "vypadla" Kancelář prezidenta republiky. Zákulisní dohody s Hradem tak budou i nadále zcela mimo kontrolu úřadu, a tím i veřejnosti.

Nadační fond proti korupci rozhodnutí vlády kritizuje a říká, že vše je dílo neznámého lobbisty, který pro prezidenta a jeho spolupracovníky dokázal úspěšně vyjednat výjimku z chystaného zákona. Zákon podle ředitele fondu Karla Škáchy nebude plnit svou funkci, a on sám proto považuje rozhodnutí vlády za zpochybnění významu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, jejímž členem nadace je.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.