Ministerstvo zemědělství stojí v těchto dnech mezi pěstiteli obilí a ekology v epicentru sporu o přemnožené hraboše. Úřad má rozhodnout, jestli je na tyto hlodavce nutné plošně nasadit hubicí prostředky, a zachránit tak alespoň část letošní úrody, nebo zda dát přednost záchraně dalších živočichů, kteří spolu s hraboši pole obývají.

Zejména na Moravě už se hraboši přemnožil natolik, že pěstitelé mohou přijít o celou úrodu, a říkají proto, že jiné řešení než plošné rozsypání jedovatých granulí je nezachrání. "Pokud chceme mít levné potraviny, musí mít zemědělci dostatečné výnosy," říká Pavel Cihlář, vedoucí rostlinné výroby ZOD Brniště, které v Libereckém kraji hospodaří na dvou a půl tisíce hektarech. Zároveň ale dodává, že s hraboši si tady poradili už před pěti lety, mimo jiné i biologickými metodami.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.