Ústecká ČSSD vyzvala k rezignaci předsedu strany Jana Hamáčka. Krajské předsednictvo strany to uvedlo v usnesení z pondělního jednání. Vedení ústecké organizace označilo účast ČSSD na vládě za neúspěšný projekt, stejně jako Hamáčkovo vyjednávání o obsazení postu ministra kultury. Ústečtí sociální demokraté současně požadují svolání stranického sjezdu. Michal Šmarda, kterého Hamáček navrhl jako náhradu za odvolaného Antonína Staňka, se v pondělí večer nominace vzdal. Ústecká ČSSD je na počet členů v rámci strany jednou z pěti nejsilnějších organizací. 

Jméno nového kandidáta na ministra kultury chce Hamáček oznámit dřív, než v pátek zasedne předsednictvo sociální demokracie. Předseda ČSSD se navíc nechal slyšet, že neočekává opakování problémů, které provázely nominaci Michala Šmardy. Nechtěl nicméně komentovat dohady médií, kdo by se kandidátem mohl stát. Hamáček nemá signály, že by straníci z krajů na pátečním předsednictvu plánovali tlačit na odchod z vlády.

Hamáček v reakci na krok ústecké ČSSD řekl Radiožurnál , že ho usnesení této buňky nepřekvapuje, členové by si ale podle něj měli ujasnit, co chtějí. Narážel na to, že ústečtí sociální demokraté v usnesení zároveň podporují poslance Jaroslava Foldynu, který v nedávném rozhovoru pro server iDNES.cz řekl, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše v případě, kdy by ji sociální demokracie opustila.

Odchod ČSSD z vlády však nebude mít ve straně pravděpodobně jednoznačnou podporu. Například místopředseda krajského výboru Plzeňského kraje Zdeněk Honz, který původně nebyl příznivcem vstupu ČSSD do koaličního kabinetu s hnutím ANO, nyní ale setrvání ve vládě považuje za jedinou hypotetickou záchranu strany. "Protože v krajských volbách nevím, jak uspějeme, a pokud se týká parlamentních, je třeba nastartovat nějaký proces. To znamená, že v této chvíli je odchod z vlády špatný. Je to (neopustit vládu) jediná možná záchrana, jak se před voliči pozitivně ukázat," poznamenal minulý týden.

V uplynulých měsících sociální demokraté hrozili odchodem z vlády opakovaně. Zda se k této možnosti přikloní, bude jasnější v pátek, kdy se sejde předsednictvo strany. Pro jeho rozhodování bude důležitý také výsledek, s jakým odejdou ministři ČSSD z jednání o dodatečných penězích ze státního rozpočtu na příští rok pro své resorty.

Související

V dosavadních jednáních s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) byli poměrně úspěšní. Například Hamáček pro své ministerstvo vnitra vyjednal nad rámec původního návrhu rozpočtu 1,7 mi­liardy korun.

Fakt, že se spor o ministra kultury stále nepodařilo vyřešit, nechává ve hře také možnost, že by se premiér Andrej Babiš (ANO) mohl obejít ve vládě bez sociálních demokratů. Ke komunistům, kteří už kabinet podporují ve sněmovně, by šéf hnutí ANO mohl přibrat ještě SPD Tomia Okamury a případně další poslance.

Zeman by této změně s největší pravděpodobností nebránil. V minulosti prohlásil, že případný odchod ministrů za ČSSD by neznamenal automaticky konec vlády, jak to tvrdí sami sociální demokraté.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Prezident Miloš Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

O vládní krizi budou se Zemanem jednat i představitelé ostatních parlamentních stran. Za prezidentem do Lán již v úterý odpoledne jede kvůli tomuto tématu premiér Andrej Babiš (ANO). Ještě před premiérem přijme Zeman předsedy Pirátů Ivana Bartoše a KDU-ČSL Marka Výborného. 

Ve středu odpoledne se Zeman setká v Lánech s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Poté bude jednat s ministryní financí Schillerovou o vyjednáváních o státním rozpočtu na příští rok.