KSČM bude dál jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o podobě státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl předseda strany Vojtěch Filip po středečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Komunisté usilují o to, aby se schodek snížil na 30 miliard korun z plánovaných 40 miliard, premiér Andrej Babiš (ANO) ale ve středu řekl, že k tomu nevidí důvod. Podle šéfky rozpočtového výboru sněmovny Miloslavy Vostré (KSČM), která se jednání v Lánech také zúčastnila, musí ustoupit obě strany.

Vostrá novinářům řekla, že nechce nic předjímat před závěrečným jednáním se Schillerovou, které se uskuteční příští středu. "Bylo by špatné prozrazovat taktiku, mám dvě varianty, jak by se to dalo řešit," uvedla. Doufá v nalezení kompromisního řešení, ustoupit by podle ní měly obě strany.

Filip řekl, že na snížení deficitu se nedohodl v úterý s Babišem. "Chtěl jsem o tom informovat pana prezidenta a domluvit se s ním na dalším postupu," vysvětlil důvod středeční schůzky. Zeman podle něj vyjádřil skepsi k tomu, že by bylo ještě možné deficit snížit, je ale velkým příznivcem zrušení všech daňových výjimek. Komunisté to považují za reálnější v rozpočtu pro rok 2021.

Komunisté tolerují fungování současné vlády ANO a ČSSD, koalice bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu jejich hlasy. O případné podpoře nechá Filip rozhodnout výkonný výbor. "Budeme jednat až do poslední chvíle, kdy se o rozpočtu bude dát jednat," uvedl Filip.

Babiš ve středu uvedl, že ani po úterní schůzce s Filipem nevidí důvod ke snižování schodku. "Potřebujeme dostat peníze do ekonomiky," vysvětlil Babiš. Ke schůzce Schillerové s Vostrou podotkl, že jednání podle něj bude mít ještě nějaký vývoj.

V úterý se se Zemanem sešel premiér Andrej Babiš a dohodli se, že Zeman dorazí 16. září na jednání vlády, kde budou ministři schvalovat návrh rozpočtu. Dosud ale neskončila jednání ministryně financí Aleny Schillerové s ostatními ministry, kteří žádají více peněz.

V úterý probíhalo jednání Schillerové s ministryní sociálních věcí Janou Maláčovou, skončilo ale bez dohody. Maláčová je tak zatím jediná ze členů vlády, kdo odešel z jednání s ministryní financí s nepořízenou.

Související

Nikdo ale také nepožaduje tak vysokou sumu, Maláčová chce konkrétně 11 miliard korun navíc. Z termínu, na kdy si ministryně práce pozvala novináře, vyplývá, že očekávala asi hodinové jednání. Po pěti hodinách Maláčová vzkázala, že se zatím vyjadřovat nebude. Během jednání také zrušila odpolední návštěvu v Centru sociálních služeb Tloskov.

Doposud se všichni ministři s Alenou Schillerovou už při první schůzce dohodli na kompromisním řešení. Jako poslední to byli ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Uspěl i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který zejména pro policisty a hasiče získal navíc 1,7 miliardy korun. Vnitro tak bude hospodařit se 79 miliardami. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu o 1,2 miliardy korun.

Související