Prezident Miloš Zeman jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury na Pražském hradě v úterý 27. srpna ve 13:15 hodin. Na Twitteru to ve čtvrtek oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

 
Návrh ČSSD na jmenování Zaorálka respektuje i předseda vlády Andrej Babiš. Babiš řekl, že Zaorálek je tradiční politik, který je v politice celý život. Ke kultuře má podle předsedy vlády "nějaký vztah".
 
Premiér prezidentovi návrh odeslal již ve čtvrtek odpoledne. Se Zaorálkem se před tím krátce setkal na Úřadu vlády a hovořili spolu o resortu kultury. Na dotaz Radiožurnálu, zda už návrh odeslal, Babiš odpověděl: "Ano. Nechal jsem ho (Zaorálka) podepsat životopis, jak přišel, a hned jsme to poslali na Hrad. Měli jsme termín do půl páté, tak to jsme stihli," řekl Babiš.

Zaorálkovi prý Babiš nastínil své představy o resortu kultury, přičemž ho zajímají hlavně investice, Národní galerie, Nová scéna a Invalidovna. Bavili se také o platech v kultuře, které chtějí oba navýšit.

Prezident nejdřív přijme Zaorálka na zámku v Lánech v pondělí odpoledne. Zaorálkovu nominaci ve středu oznámil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. S výběrem souhlasí jak prezident, tak premiér Andrej Babiš (ANO). Spor mezi Zemanem a sociální demokracií o výměnu na ministerstvu kultury začal v polovině května, kdy podal demisi bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD).

Zeman tehdy Staňkovu demisi nepřijal. Babiš poté na žádost ČSSD navrhl Zemanovi odvolání Staňka a jmenování novoměstského starosty Michala Šmardy. Prezident po řadě jednání s koaličními stranami Staňka ke konci července odvolal, minulý týden ale oznámil, že Šmardu nepovažuje za kompetentního k vedení resortu. Šmarda se nominace vzdal v pondělí potom, co jeho kvality zpochybnil i premiér. Spory provázely debaty o ústavnosti prezidentova chování.

Související

 

Související