Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tento týden ostře vystoupil proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Kritizuje, že odmítla prakticky veškeré připomínky žalobců k ministerské novele zákona o státním zastupitelství. Tu sice připravil už její předchůdce Jan Kněžínek, ministryně v ní ale udělala několik zásadních změn. "Nelze se zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby (Pavel) Zeman, (Ivo) Ištvan a (Lenka) Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona," uvedl Zeman. A k jeho kritice se nyní připojil i šéf Unie státních zástupců ČR Jan Lata.

Jak na vás působí současná situace, kdy ministerstvo odmítlo prakticky všechny připomínky Nejvyššího státního zastupitelství k novele zákona o státním zastupitelství? Sdílíte obavy nejvyššího státního zástupce, že se paní Benešová chce zbavit jak jeho, tak obou vrchních žalobců? Vždyť slíbila, že Zemana neodvolá, a ten tak má jisté ještě více než čtyři roky ve funkci.

Máte pravdu, že ten zákon je v tuto chvíli nastaven tak, že ke změně na postu nejvyššího a vrchních státních zástupců by mělo dojít po konci volebního období této vlády. I tak se ta možnost ale otvírá. Nerozumím ale jedné věci. Všichni se zaštiťují tím, že by se postavení státního zastupitelství mělo posílit. A že jeho posílení je i důvodem té novely. Podoba té novely tomu ale neodpovídá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.