To, že se v Česku staví dálnice oproti okolním zemím neúměrně dlouho a draze, je známý fakt. Všechny vlády zároveň pravidelně slibují, že s tím něco udělají a situaci zlepší. Výjimkami nejsou ani současný premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Druhý jmenovaný proto letos na začátku května dosadil do funkce šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavola Kováčika, který má dlouholeté zkušenosti z působení ve stavebních firmách i ve slovenské obdobě ŘSD - Národní dálniční společnosti - a který měl výstavbu českých dálnic zrychlit.

Neuplynuly ale ani tři měsíce a už v červenci ministerstvo dopravy v tiskové zprávě bez dalších podrobností oznámilo, že muž, který se měl postarat o rychlé rozrůstání dálniční sítě, požádal o uvolnění z funkce ze zdravotních důvodů a ministr mu vyhověl. Jak teď ale Kováčik přiznává v rozhovoru pro HN, jeho náhlý odchod měl trochu jiný důvod. Přestal si prý rozumět s ministrem Kremlíkem. Spory měli mimo jiné kvůli započaté reorganizaci ŘSD. Kováčik tvrdí, že špatně fungující ředitelství dálnic, bez vlastních odborníků, je jedním z důvodů, proč v Česku příprava výstavby dálnic trvá nebývale dlouho - v průměru 13 let.

HN: Proč jste na konci července z ŘSD odešel? Oficiálně to bylo ministerstvem vysvětleno tak, že jste o vlastní vůli rezignoval ze zdravotních důvodů.

Řeknu to takto: Cítil jsem, že jsem ztratil podporu od pana ministra v realizaci důležitých kroků, na kterých jsme se dříve domluvili. Cíle jsme měli sice totožné, ale začaly se lišit naše pohledy, jak se k těmto cílům dopracovat. Podpora mých kroků slábla, ztratil jsem i prostor věnovat se rodině a začaly se u mě objevovat zdravotní potíže. Proto jsem reálně vyhodnotil situaci a rozhodl se rezignovat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.