Předseda poslanců České pirátské strany Jakub Michálek podal žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Piráti to ve středu uvedli v tiskové zprávě. Michálek ke správní žalobě přistoupil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají právo vědět, které projekty dokument obsahuje.  Babiš označil krok Pirátů za plácání, investiční plán chce zveřejnit do Vánoc a konzultovat ho z veřejností.

Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš zveřejnění odmítl, podle něj jde o interní materiál.

Související

Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy. "Pro odepření informace není zákonný důvod, protože jejímu poskytnutí nebrání ani zákony upravující mlčenlivost, ani zákaz zveřejnění ve smyslu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého byla žádost podána," uvedl Michálek v tiskové zprávě.

Neobstojí podle něj ani slova, že plán není hotový. "Nejsou věrohodná, když jej předseda vlády představil již loni v listopadu a letos v březnu jej přinesl vytištěný na jednání sněmovny," dodal Michálek. Pirátům vadí, že občané a starostové nemají informace o tom, zda vláda plánuje uskutečnit projekty, které jim Babiš spolu s ministry slíbil na svých cestách po krajích.

Vytvořit investiční plán je podle Michálka dobrý nápad, musí se ale jednat o veřejný dokument. "A měly by být známy postupy, podle kterých vláda vybírá projekty k realizaci a investuje peníze daňových poplatníků," uvedl.

Babiš v dubnu odmítl žádosti pirátů či předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury o zveřejnění materiálu. "Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál," uvedl tehdy.

Babiš v dubnu odmítl žádosti Pirátů či předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury o zveřejnění materiálu. Dnes po jednání české a polské vlády ve Varšavě kritizoval Piráty za to, že stále jen žalují a udávají a nemají jinou agendu než Babiše. "To je jediné, co umí. Ať si pan Michálek žaluje, koho chce," řekl Babiš novinářům. Kabinet podle něj plán zveřejní a vyzve veřejnost, aby k němu dala připomínky. "My řekli, že to bude nejpozději do Vánoc, ale určitě to bude dřív," dodal.

Související