Čínská společnost Huawei přes českého partnera Huatech zvítězila ve veřejném tendru ministerstva financí na dodávku síťových prvků v rámci rozšíření datové optické DWDM sítě. Rozhodla nejnižší nabídnutá cena. Huawei rovněž získal projekt ve Státní tiskárně cenin. Uvedl to ve středu server Lupa.cz.

Zakázka na ministerstvu financí vyšla na 9,66 milionu korun bez DPH, přičemž zhruba 8,5 milionu korun padlo na hardware. Dalšími účastníky tendru byly firmy Anect, TTC Marconi, 3S.cz a Your System.

Související

Huawei státní tendr vyhrál několik měsíců poté, co před touto společností varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ministerstvo financí uvedlo, že s tímto vědomím k zakázce přistupovalo a případná rizika vyhodnotilo.

Huawei a Huatech dodají síťové DWDM technologie do čtyř objektů, kde ministerstvo financí funguje a které jsou mezi sebou propojeny optickou sítí. Jde o centrálu ministerstva v ulici Letenská, pobočku v ulici Voctářova, finanční úřad v Lazarské a také objekt Na Vápence. Tam funguje datové centrum spadající pod Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS), což je subjekt, který pro finance zajišťuje provoz IT. Nového datacentra v Zelenči u Prahy rovněž spadajícího pod SPCSS se tato zakázka netýká.

Ministerstvo financí není jedinou státní či polostátní institucí, kde podle Lupy lze DWDM technologie od Huaweie najít. Huatech a AMI Praha jako partneři čínského podniku stojí za obnovou DWDM sítě v rámci datových center ČEZ, Huawei také vyhrál zakázku na vybavení nového datacentra pro ČEZ. Pro Ředitelství silnic a dálnic ČR zase vybudoval síť, přes kterou procházejí data týkající se české silniční a dálniční dopravy. Huawei vedle toho vyhrál i síťovou zakázku pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium, kam dodává switche, routery či WDM technologie. Nedávno firma vyhrála i projekty na ministerstvu kultury či v České televizi.

DWDM je technologie, která umožňuje přenášet optické signály na různých vlnových délkách.

Související