Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v úterý oznámil, že svůj post předsedy strany nebude na podzim obhajovat. Zájem o vedení strany projevila ještě tentýž den první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. O post lídra strany se utká se senátorem a místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. Podle politologa Stanislava Balíka kandidáti zastupují soupeřící křídla uvnitř strany, volba tak rozhoduje o její další orientaci. TOP 09 se podle něj v současnosti vnitřně rozděluje, přitom by vzhledem ke svým výsledkům měla zvažovat spojení sil s ostatními stranami. "Je absurdní, kolik stran se na politické scéně tlačí v podobném prostoru a přetahuje se o stejné voliče," uvedl Balík pro HN.

Jaké jsou hlavní přednosti obou kandidátů?

Pekarová Adamová byla dva roky první místopředsedkyní pod Jiřím Pospíšilem a nijak se proti němu nevymezovala, reprezentuje tak kontinuitu posledních let. Pro část straníků to může být výhoda, ale zároveň i handicap. Ač se to Pospíšil snaží rámovat jako úspěšné období, k ničemu zásadnímu v podstatě nedošlo. V evropských volbách ve srovnání s rokem 2014 strana ztratila, v komunálních volbách také dále oslabila. Nedošlo k úplnému vymazání, které hrozilo, ale není tam vidět ani obrácení trendu. Je to jakési spoléhání na to, že to přes pět procent dají, že to zvládnou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.