Zařazení téma zdravotnictví na jednání koaliční rady považuje premiér Andrej Babiš (ANO) ze strany ČSSD za vtip nebo dokonce za drzost. Novinářům to řekl po pondělním jednání vlády. ANO se podle něj na večerní jednání koalice těší a na schůzce porovná činnost současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a jednoho z jeho předchůdců Svatopluka Němečka (ČSSD), který zasedal v koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle sociálních demokratů je kvůli podfinancování ohrožená kvalita zdravotní péče. Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí uvedl, že chce od Vojtěcha slyšet, jak bude situaci řešit. Expertka ČSSD na zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová novinářům řekla, že debata by se měla týkat především základního fondu zdravotních pojišťoven, ve kterém je 22 miliard korun.

Související

Babiš uvedl, že se na jednání těší. "Téma zdravotnictví považuji ze strany sociální demokracie za pokus o vtip, nebo dokonce za drzost," řekl. Připomněl, že jako ministr financí v koaliční vládě s ČSSD a lidovci se svým tehdejším náměstkem Vojtěchem psal Němečkovi řadu dopisů. "Připomeneme, co jejich zástupce jako ministr dělal. Včetně netransparentních výběrových řízení nebo podivných zakázek," dodal Babiš.

Odbory a zástupci nemocnic, pacientů a dalších organizací nesouhlasí s rozdělením peněz do zdravotnictví pro příští rok. Peníze se podle organizací sdružených v tzv. krizový štáb mají vzít z rezerv pojišťoven. Ty pro příští rok navrhly meziroční navýšení 25 miliard korun, odbory chtějí 45 miliard. Podle odhadů bude příští rok pro zdravotní péči 346 miliard korun.

Související