V lednu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila novou Komisi pro spravedlivé důchody. Do čela komise, ve které jsou zástupci všech parlamentních stran a dalších organizací, usedla rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

První témata, kterými se komise zabývala, byla spíše okrajová: dřívější odchod do penze pro fyzicky namáhavé profese nebo narovnání rozdílů v důchodech vdovců a vdov. V pátek se sešla komise již pošesté, aby navrhla ministryni Maláčové dorovnání nižších penzí u těch, kteří se starají o děti či blízké. "Tato témata jsme uzavřeli, teď se budeme věnovat koncepčním změnám," říká Nerudová.

Jak na tom jsme s genderovou spravedlností v důchodovém systému v porovnání s jinými evropskými zeměmi?

Jsme na opačném konci spektra než genderově spravedliví lídři, tedy severské státy v čele se Švédskem. Podle všech statistik OECD, které se týkají zastoupení žen ve vládě či v exekutivních pozicích nebo genderové mzdové mezery, jsme opravdu na opačné straně. Možná třetí nejhorší od konce, záleží, na který typ statistik se díváte.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.