Rozhodnutí asijských zemí, které omezily dovoz plastového odpadu, dopadá stále silněji i na obce v Česku. Vytříděného plastu je totiž hodně a firmám, které ho zpracovávají, se ho nedaří prodávat dál. Proto si za příjem plastu nechávají od svozových firem zaplatit.

Částky jdou do tisíců korun za tunu odpadu. A zpracovatelé zdražují dál. Například v jihočeském Vimperku jim platili ještě loni 1500 korun za tunu, od letošního února už to jsou dva tisíce.

Podobně jsou na tom i další města, třeba moravský Uničov. "Ve faktuře, kterou posíláme obci, kvůli tomu přibyla položka za separaci plastů. Dříve výkupní ceny, které nám dávali zpracovatelé, klesaly, nyní již musíme dokonce platit my jim za to, že nám je vezmou," vysvětluje Kateřina Jakůbková, jednatelka společnosti Eko-Unimed, která v Uničově zajišťuje svoz odpadu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.