Kdyby se propojily všechny optické kabely, které dnes napříč republikou vlastní státní a polostátní podniky, do jedné jediné datové sítě, mohla by mít kolem patnácti tisíců kilometrů.

Ve srovnání s lídrem trhu, soukromou firmou CETIN ve vlastnictví nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, by byl její rozsah jen asi třetinový, stále by ale šlo o jasnou dvojku na trhu.

O možném sloučení státních optických tras do většího celku se před časem pro HN zmínil bývalý ministr dopravy za ANO Dan Ťok, pod něhož spadala klíčová firma ČD-Telematika ovládaná Českými drahami, která má podél hlavních železničních tahů položeno asi 3500 kilometrů optických kabelů. Ťok propojení Telematiky do většího státního subjektu označil za efektivnější formu spravování majetku. A není sám, kdo této myšlence fandí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.