Energetická skupina C-Energy v pátek v areálu v Plané nad Lužnicí na Táborsku oficiálně spustila největší bateriové úložiště v Česku. Celková investice činila 70 milionů korun, samotný bateriový systém stál 60 milionů korun. Zařízení má výkon čtyři megawatty (MW) a kapacitu 2,5 megawatthodin (MWh). Firma tvrdí, že průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až jeden rok.

Úložiště používá technologii SIESTORAGE (Siemens Energy Storage) od společnosti Siemens. Zahrnuje řídicí systémy, lithiovo-iontové bateriové články, rozvaděče, střídače, transformátory, napájení vlastní spotřeby a další pomocné systémy. Celé akumulační zařízení je umístěno ve venkovním prostředí ve třech kontejnerech.

Páteční akce se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček nebo bývalý ministr průmyslu Tomáš Hüner, který se po vládním angažmá vrátil do Siemensu. "Instalace baterií v energetickém zdroji C-Energy je typickou ukázkou toho, jak mohou moderní technologie pronikat do tradičních oblastí průmyslu," uvedl Havlíček.

Bateriové úložiště C-Energy je největší v České republice. V Evropě však existují i větší, technologií SIESTORAGE je například vybaveno úložiště v bavorském Pfreimdu s výkonem 13 MW. Unikátnost aplikace bateriového úložiště v Plané spočívá podle C-Energy zejména v jeho zapojení vedle stávajícího zdroje, kdy při relativně nízké kapacitě poskytuje baterie velký výkon, a přitom umožňuje účinně optimalizovat pokrývání špiček spotřeby elektrické energie zákazníků firmy.

Výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek tento týden v rozhovoru pro ČTK současné nastavení podmínek pro stavbu bateriových systémů v Česku kritizoval. Uvedl, že podle Kodexu přenosové soustavy ČEPS lze nyní tato zařízení stavět prakticky jenom u takzvaných točivých výroben s turbínou u již postavených tepláren nebo elektráren. Nikoliv však u obnovitelných zdrojů nebo u těch postavených na ́zelené louce.

C-Energy Planá je podle Fouska první česká elektrárna nebo teplárna, která tak velký bateriový systém ke svému točivému zdroji instalovala. "Do dvou let mohou v Česku vzniknout nižší desítky MW podobných zařízení. Oceňuji, že i teplárny začínají této technologii přicházet na chuť," dodal Fousek. Ještě letos má být spuštěn čtyřmegawattový bateriový systém v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku.

První velké baterie pro nadbytečnou energii postavila společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku už v roce 2017. Oba systémy dohromady mají celkový výkon okolo dvou megawattů (MW) a kapacitu tři megawatthodiny (MWh). Kvůli tomu, že nejsou u žádného točivého zdroje, jsou podle Fouska ale stále v ́pseudotestovacím režimu a kvůli nastavené legislativě de facto nefunkční.

Skupina C-Energy investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, plynový kotel s výkonem 15 tun za hodinu a čtyři plynové motory Rolls Royce se spalinovými kotli. Letos zde firma nainstaluje dva další motory Rolls Royce, které dosáhnou kapacity 12 MW každý.