V brněnském Králově Poli by mělo vzniknout vědecko-výzkumné centrum Mendel Quarter za 2,5 miliardy korun. Působit tu budou vědci z celého světa, například experti na boj s globální změnou, suchem či kyberbezpečnost. Sídlit tu podle informací Mladé fronty DNES bude i první vědecké pracoviště OSN v Česku, pobočka Univerzity Organizace spojených národů. 

Centrum má stát na pláni za obloukem Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity na třídě Generála Píky. Firma Mendel Quarter tam připravuje výstavbu kampusu s výzkumnými pavilony, správní budovou a byty pro vědce. V místě by mělo působit až 2 tisíce doktorandů, stážistů a pracovníků postgraduálního studia ze všech světadílů.

Související

Podle zástupce firmy Pavla Minaříka se s první etapou za půldruhé miliardy začne příští rok. "Zatím jsme území vyčistili, abychom mohli pořídit podklady pro projektanty a dostali sem vrtnou soupravu, která prozkoumá statiku území. Stavba bude založená na pilotách, protože jsme v oblasti brněnských spraší, které sahají do hloubky až 150 metrů," uvedl.

Projekt v první etapě počítá s pěti devítipodlažními budovami a jednou šestipodlažní, s parkem a zelení. Také s vědeckými pracovišti, laboratořemi, konferenčními a seminárními místnostmi a kancelářemi. Počítá se i s dvěma stovkami bytů, aby vědci pracující v kampusu nemuseli přejíždět z jednoho konce města na druhý.

Město už podle listu chystá změnu územního plánu kvůli dopravnímu napojení a dalšímu rozšíření kampusu na celé území mezi třídou Generála Píky a Porgesovou ulicí. Brněnští radní už ji doporučili zastupitelstvu.

Související