Českou republiku v pondělí zasáhl silný vítr, před kterým varovali meteorologové. Na Sněžce a Milešovce dosahovaly poryvy až rychlosti orkánu. Vichřice, která se postupně přesouvala ze západu na východ Česka, lámala na řadě míst stromy a větve. Přerušila tak dodávky proudu pro desetitisíce domácností a problémy byly i na železnici. Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer zasáhl kromě Česka i další středoevropské země.

Energetická společnost ČEZ evidovala v pondělí odpoledne až 42 000 odběratelů bez proudu. Kolem 17:00 už byla situace klidnější a bez elektřiny bylo zhruba 16 500 odběratelů, zejména na východě Čech, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří opravit v pondělí, případně v noci na úterý. Hlavně na severní Moravě, kde začalo foukat později, se ale může odstraňování následků protáhnout až do úterního rána.

Dalších zhruba 1100 domácností bez proudu měla kolem 17:00 distribuční společnost E.ON. Na Vysočině přetrvávají potíže na Třebíčsku a v oblasti Velkého Meziříčí. V jižních Čechách jsou největší omezení na Prachaticku. Na Moravě zbývá podle firmy připojit již jen několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku. Ráno evidoval E.ON na celém svém distribučním území 11 500 odběratelů bez proudu.

Více práce než obvykle měli kromě energetiků také hasiči. Do pondělních 15:00 zasahovali u téměř 980 případů souvisejících se silným větrem, uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. Vedle odstraňování stromů a větví zasahovali hasiči několikrát i u utržené střešní krytiny. Silný vítr ráno utrhl například střechu garáží pelhřimovské nemocnice. Podle její mluvčí Petry Černo vítr poškodil 120 čtverečních metrů střechy. Nikdo se nezranil, spadlé plechy ale ještě poškodily zaparkované auto a sanitku. Část plechové střechy utrhl vítr také na sportovní hale v Poličce na Svitavsku.

V Tovačově na Přerovsku vítr shrnul plechovou střechu o rozměrech 20 krát 30 metrů. Hrozilo, že se utrhne a spadne na frekventovanou komunikaci. Hasiči ji museli zajistit pomocí lan a dřevěných desek.

Popadané stromy působily problémy také na železnici. Například na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy zablokovaly provoz přibližně na šest hodin. Strom narušil také provoz vlaků na vytížené trati Kolín - Česká Třebová mezi stanicemi Řečany nad Labem a Záboří nad Labem. Problémy se nevyhnuly ani řidičům aut, zejména kamionů. Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou spadl na kabinu nákladního auta strom, řidič byl zraněn.

Silný vítr komplikoval i leteckou dopravu. Na pražském letišti kvůli němu muselo více než deset letů čekat až hodinu na přistání, dva pondělní spoje byly přesměrovány jinam - let společnosti Lufthansa z Frankfurtu do Prahy přistál nakonec ve Vídni a spoj Českých aerolinií z Amsterdamu v Pardubicích. Několik letadel muselo provést opakované manévry přiblížení na přistání.

Na vrcholech hor v pondělí vítr dosahoval rychlosti orkánu. Na Sněžce foukal podle meteorologů rychlostí až 157 kilometrů v hodině a na Milešovce naměřili poryv o rychlosti 122 kilometrů za hodinu.

V Krkonoších zastavil silný vítr lanovky. Mimo provoz se ocitly oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín.

Orkán na Sněžce není výjimečný. Letos v březnu při orkánu Eberhard na Sněžce foukalo rychlostí 206,6 kilometru v hodině.

Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer v pondělí kromě Česka zasáhl i další středoevropské země. Na Slovensku si dokonce vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře padající strom zabil čtrnáctiletého chlapce a další děti zranil. V Polsku byli podle informací zpravodajské televize TVN 24. zranění dva lidé, když ve vsi Witoslaw vítr převrátil přívěs nákladního vozu, do kterého pak narazil autobus. V Německu ráno vítr a silný déšť ochromily dálkové vlaky mezi Brémami a Hannoverem.