Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu Nejvyššího soudu, podle kterého mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Dosud platil odklad vykonatelnosti, o kterém ústavní soudci rozhodli loni v srpnu. Odmítavé usnesení v těchto dnech soud doručuje účastníkům řízení. Řekla to mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Soud rozhodoval neveřejně, na výsledek upozornila Česká televize.

Členové družstva Svatopluk tvoří část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy H-System. Domky sami dostavěli, neměli ale souhlas konkurzního soudu. Podle verdiktu Nejvyššího soudu má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů. 

"Tím, že vložíte peníze do oprav, rekonstrukce nebo dostavby domu ve vlastnictví někoho jiného, se nestanete vlastníkem tohoto domu," vysvětil loni v létě soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář, který přikázal nájemníkům, aby se vystěhovali, a dal jim na to třicet dnů.  

Monsport v úterý rozhodnutí Ústavního soudu potvrdil. Dotčené nemovitosti v Horoměřicích jsou podle něj nyní "právně čisté" a lze je zpeněžit. Lidé, kteří v domech bydlí, na ně podle něj nemají jakékoliv právo. Odmítl ale, že by chtěl nyní obyvatele dostavěných domů vystěhovat. 

"Musíme se z toho vzpamatovat. Vůbec jsem nevěřil tomu, že by mohl soud rozhodnout v náš neprospěch," uvedl zástupce klientů Martin Junek. Toho zpráva zastihla večer cestou domů a se sousedy prý budou řešit, jak postupovat dál. Ten přitom nevěří, že by se museli hned vystěhovat.

A to, že by museli hned své domovy opustit, odmítá i Monsport. "To nemá ekonomické ratio. Co bych tím získal, kdybych je hned začal vyhazovat na ulici?" řekl s tím, že přesný postup - například zda prodat v přímém prodeji či dražbě - probere na schůzi věřitelů, kterou co nejdřív svolá. A s nájemníky se tak bude muset vypořádat nejspíš nový vlastník. Tím mohou být i současní obyvatelé, kteří v nich bydlí podle soudů neoprávněně. "Záleží na tom, kolik nabídnou a zda někdo nenabídne víc," uvedl a připomněl znalecký posudek, který hodnotu domů před několika lety stanovil na 230 milionů korun. Současní obyvatelé poté budou moci požadovat vrácení peněz z konkurzní podstaty, které do dostavby investovali. 

Advokátku Hanu Kordovou Marvanovou, která zastupuje jinou skupinu poškozených klientů H-Systemu, verdikt ústavních soudců překvapil.

"Čekala jsem spíše odlišné rozhodnutí, ale verdikt je třeba respektovat. Řešení, tedy spravedlnost pro všechny, je třeba hledat v rámci konkurzního řízení," řekla právnička, která se případem zabývá 21 let. Kauza podle ní ukazuje nefunkčnost justičního systému, navíc ji provázela řada pochybení odpovědných orgánů. "Těžko se dá napravovat jedna křivdu jinou křivdou," soudí. Už dříve jednala s Andrejem Babišem o možnostech odškodnění klientů H-Systemu. "Čekáme, jaký postup nyní zvolí ministerstvo spravedlnosti," dodala Marvanová.

"Je to ohromná tragédie pro ty lidi," komentoval rozhodnutí lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který se v případu dlouhodobě angažuje. "Je to svým způsobem vítězství mafie v České republice, protože jak se ukázalo, v konkurzu peníze byly. Kdyby se prodával majetek z konkurzu tak, jak měl, tak by byli klienti odškodněni a tato záležitost se dala vyřešit. Klienti byli okradeni, ale de facto špatně zpeněženým majetkem, který v H-Systemu zůstal," uzavřel Čunek.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Související

Horoměřičtí jsou rozhodnutím šokovaní

Lidé z Horoměřic s nynějším rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. V úterý to řekl Martin Junek, předseda družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty zkrachovalého H-Systemu bydlící v Horoměřicích u Prahy.

Obyvatelé domů se zatím vystěhovat nemuseli, protože platil odklad vykonatelnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, o němž ústavní soudci rozhodli loni v srpnu.

"Nás šokovalo rozhodnutí Ústavního soudu. Vyjádřil se a rozhodl proti občanům České republiky ve prospěch soukromé firmy, která je hlavním věřitelem, takže to je pro nás absolutně nepřijatelné a samozřejmě se budeme muset obrátit na Evropský soud pro lidská práva," prohlásil Junek.

Družstvo rozhodnutí soudu zatím nemá, Junek předpokládá, že ho dostane během středy. Šokovaný je rychlostí rozhodnutí ÚS, podle něj družstvo posílalo zhruba před 14 dny soudu vyjádření, o které ho žádal.

"Je to velmi divné, že se rozhodlo takto brzy, navíc neveřejně," míní Junek. Stále podle něj platí, že družstvo má zájem domy odkoupit, ovšem za cenu běžnou před 20 lety, která činila asi deset milionů korun. Družstvu ale bylo nabídnuto domy odkoupit za více než 100 milionů korun. "Na to tady nikdo nemá," uvedl Junek.

Monsport v úterý řekl, že domy by rád prodal jako celek jednomu majiteli, který by je současným obyvatelům dál pronajímal. Rozhodnutí prodat domy i s lidmi by se družstvo podle Junka nebylo schopné bránit, případný zájemce by totiž za domy nabídl mnohem vyšší sumu, než jakou může zaplatit družstvo Svatopluk.

Obyvatelé jsou z rozhodnutí Ústavního soudu zděšeni. "Několik sousedek mi už volalo, brečely mi do telefonu," řekl Junek.

"Když už přijdu o byt, ať mě třeba zavřou. Hlavním viníkem této kauzy je (advokátka Hana) Marvanová, konkurzní soudkyně (Eva) Hodačová i soudce (Kamil) Kydalka a další. A samozřejmě věřitelský výbor, který nám neumožnil, abychom něco podnikli," řekl jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler. Dodnes nechápe, proč družstvo Svatopluk jako druhý největší věřitel zkrachovalého H-Systemu nemůže rozhodovat o tom, co se bude s nemovitostmi dít.

Marvanová se proti jeho vyjádření, v níž ji označil za jednoho z viníků celé kauzy, důrazně ohradila. "Já rozumím rozhořčení těch lidí, také já to vnímám jako selhání právního státu. Ale já nezavinila konkurz, neprodávala jsem majetek, neudělala jsem žádný krok, který by ty lidi poškodil," řekla advokátka, která zastupuje další skupinu klientů H-Systemu. Považuje za nešťastné, aby v této chvíli proti sobě bojovaly skupiny poškozených. "Šlo mi vždycky o spravedlnost pro všechny klienty," zdůraznila Marvanová. Už dříve jednala o možném odškodnění pro klienty s premiérem Babišem či senátorem Čunkem. Nyní situaci posuzuje ministerstvo spravedlnosti.

Související