Zástupci dvou ostravských firem provozujících obchodní celostátní řetězec podle policie obešli systém EET. Softwarově upravili svůj pokladní systém tak, aby finanční správě odesílal zkrácené tržby. Během roku takto nepřiznali 45 milionů korun, stát by tím na daních poškodili o 14 milionů korun. Novinářům to ve středu řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

Ministerstvo financí k tomu uvedlo, že nešlo o prolomení celého systému EET, ale jen o úpravu pokladny.

Kriminalisté obvinili pět lidí a tři firmy. Všem hrozí až deset let vězení. Mezi obviněnými jsou čtyři lidé zastupující řetězec prodávající především potraviny a jeden počítačový expert, který pokladní systém prolomil. "Jednalo se pouze o zásah do vlastního pokladního zařízení a veškeré systémy finanční správy jsou nadále naprosto bezpečné," uvedl ve středu ve vyjádření mluvčí MF Michal Žurovec.

"Přišli na způsob, jak systém obejít," uvedl Wita s tím, že je to první případ tohoto druhu v České republice. Čtyři obvinění podle něj figurovali ve vedení dvou firem, které v Česku provozují jeden obchodní řetězec. Po celé zemi mají desítky prodejen a zaměstnanců. Provozují i internetový obchod. Tito lidé si podle policie najali počítačového experta, kterého pověřili tím, aby narušil pokladní systém odesílající na finanční správu informace o tržbách.

Muži, který je mezi obviněnými, se to podařilo. Úředníci plzeňského finančního úřadu ale na to při kontrole přišli. "Účtenka z kontrolního nákupu neseděla s tím, co nakonec dorazilo do systému EET," řekl ve středu ředitel Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Bronislav Kadlubiec. Finanční správa proto podala na policii trestní oznámení.

Při vyšetřování se podle Wity porušení zákona o EET podařilo prokázat. "Obvinili jsme pět lidí. Všichni při vyšetřování spolupracují a přiznali se," řekl policista.

Podle Kadlubiece jsou ochotní zkrácenou daň doplatit. Kriminalista Martin Válek dodal, že při zásahu proti skupině policisté zajistili majetek v hodnotě okolo 20 milionů korun. Šlo o 12 milionů korun v hotovosti či na účtech, luxusní šperky či drahé hodinky.

Související