Za posledních 18 let se v tuzemsku postavilo zhruba 300 kilometrů nových dálnic. To je výrazně méně než ve většině jiných evropských zemí. Například Maďarsko vybudovalo za stejnou dobu 1500 kilometrů. Výstavba se v Česku vleče. Získat stavební povolení pro dálnici trvá v průměru 13 let. Ministerstvo dopravy chce tento čas výrazně zkrátit, dosud se to však nepodařilo. 

Podle stavebních firem a Ředitelství silnic a dálnic ČR může za pomalou výstavbu dálnic několik problematických faktorů.

1. Zákony stavbám nepřejí

Hlavní překážku rychlé výstavby dálnic dnes představuje především současná podoba stavebního zákona. Kdo chce stavět bytový dům, obchodní centrum nebo třeba silnici, musí získat až šedesát razítek od dotčených orgánů a následně absolvovat tři fáze povolovacího řízení. Postupně musí získat kladné posouzení vlivu na životní prostředí, územní rozhodnutí a nakonec povolení. Stavební úřady přitom v Česku často překračují zákonem nařízené lhůty. Výrazně se příprava stavby prodlužuje především ve chvíli, kdy se proti projektu odvolá některý z účastníků stavebního řízení. V takovém případě často dochází k situacím, kdy celá věc i několikrát putuje k odvolacímu úřadu, který ji opakovaně vrací zpět k přepracování. Výstavbu dálnic takto zpravidla úspěšně zdržují ekologické spolky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.