Ve svatovítské katedrále se v sobotu konala zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Účastnili se jí zpěvákova manželka Ivana, jeho dcery Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie, prezident Miloš Zeman a další politické špičky, Gottovi přátelé, spolupracovníci, zpěváci, herci, sportovci a další osobnosti veřejného života. Mši a pietní akci, která se konala v pátek na Žofíně sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšila návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu.

Mši zahájil kardinál Dominik Duka, který poděkoval bohu za dar života, kterým byl Gottův život. Úryvek z evangelia přečetla také zpěvačka Eva Pilarová. Vystoupili také zpěváci Štefan Margita, Eva Urbanová či Lucie Bílá. Zúčastnění hosté při odchodu označili obřad za dojemný a důstojný. Vláda vyhlásila na sobotu kvůli rozloučení s Gottem státní smutek.

Příslušníci Hradní stráže po skončení mše vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.

Gottova rakev byla při obřadu pokryta kyticí bílých růží, v jeho blízkosti byla umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž byla také státní vlajka, která tak symbolizovala, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.

Pražský arcibiskup Dominik Duka při mši uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním.

Duka připomněl Gottův "dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů". Poukázal na to, že zpěvák vstoupil do uměleckého života a rozvinul talent v 60. letech, tedy letech uvolnění. "O to těžší pak bylo vyrovnávat se s marasmem normalizace," zdůraznil kardinál.

Gott byl podle něho štědrý a rád pomohl lidem v tísni a nedostatku. "Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý," řekl. Gott měl podle něho rád své přátele a miloval svou rodinu. "Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem," řekl Duka.

Připomněl i biblická slova Ježíše Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni. Dotkl se v souvislosti s tím Gottových kritiků, kteří zpěvákovi vyčítají například podpis takzvané anticharty, když uvedl, že nahrazují boží soud vlastním soudem, který jim dovoluje zneuznávat všechny zásady slušnosti a spravedlnosti.

Do blízkosti vchodu do svatovítské katedrály na Pražském hradě přišla v sobotu asi stovka lidí. Velký byl zájem novinářů. Mše byla jen pro zvané hosty. Lidé přijeli z různých koutů Česka i Slovenska. Na samotnou mši byly pozvány stovky hostů. 

Na mši dorazily mezi dalšími pozvanými hosty i politické špičky. Smutečního obřadu se účastnil prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), členové jeho vlády, předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další politici včetně například slovenského premiéra Petera Pellegriniho. Do katedrály přišli i Gottovi blízcí a kamarádi, spolupracovníci, kolegové ze showbyznysu, sportovci i další osobnosti veřejného života.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že "s Karlem Gottem se nám žilo dobře". Za svou oblíbenou píseň legendárního zpěváka populární hudby označil skladbu "Buď sbohem brácho z dětských let".

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že navrhne poslancům, aby na nejbližší poslanecké schůzi uctili památku Karla Gotta minutou potlesku.

Do katedrály přišly také bývalé první dámy Dagmar Havlová a Livia Klausová. Mezi smutečními hosty jsou také slavní sportovci - fotbalista Antonín Panenka nebo hokejista Jaromír Jágr. Dorazili rovněž zpěvačka Olga Lounová, která s Gottem nazpívala duet, a Marek Ztracený, jenž složil titulní píseň Gottovy poslední desky. Dorazili také třeba zpěváci Hana Zagorová, Janek Ledecký a Vojtěch Dyk, herci Jiří Bartoška a Boleslav Polívka, moderátoři Leoš Mareš a Libor Bouček či producent Janis Sidovský.

Zeman byl pozván společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po Gottově smrti uvedl, že pokud o to bude požádán, během mše pronese i projev. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman při mši s proslovem nevystoupí. Příští rok hodlá prezident udělit Gottovi in memoriam Řád bílého lva 1. třídy, což je nejvyšší český řád.

Pražský hrad se kvůli poslednímu rozloučení s populárním zpěvákem částečně veřejnosti uzavřel. Pro turisty se nejnavštěvovanější česká památka znovu otevřela od 14:00. Katedrála, kde se pieta uskutečnila, byla uzavřena po celý den.

Veřejnost mohla církevní obřad sledovat v areálu Hradu na třetím nádvoří. Velkoplošná obrazovka byla umístěna v rohu nádvoří. Pro návštěvníky byl vymezen prostor tvořící asi polovinu nádvoří, do areálu Hradu mohli vstupovat z Hradčanského náměstí. Tam mohli lidé přenos z chrámu sledovat také.

Jedna z přítomných fanynek přijela do Prahy z Ostravy jen kvůli rozloučení se svým oblíbeným zpěvákem. "Byla to taková osobnost, že jsem prostě musela přijet. Znamenal pro nás hodně," řekla. Další fanoušci přijeli například z Brna, Košic, Českých Budějovic nebo Prahy. Mezi sebou si rozdávají malé upomínkové předměty s Gottovou podobiznou. Většina z těch, kteří se u bran sešli už kolem sedmé hodiny ráno, uvedla, že se zúčastnila i páteční piety na pražském Žofíně.

 

Dojemný proslov Bohdalové i zpěv Lucie Bílé. Mši za Gotta přihlížely stovky lidí

 

Po zádušní mši se uskuteční i poslední rozloučení jeho nejbližších. Rodina nechá zpěvákovy ostatky zpopelnit v pražském motolském krematoriu, uvedlo Právo s odkazem na nejmenovaný zdroj.

Transport z Pražského hradu do krematoria budou podle Práva provázet zvýšená bezpečnostní opatření. Kam bude urna s popelem Karla Gotta uložena, zatím není jasné.

Policie informace o převozu rakve s ostatky Karla Gotta ze svatovítské katedrály do motolského krematoria, který se má odehrát za policejního doprovodu, nepotvrdila. "My zajišťujeme bezpečnostní opatření jak na Hradě, tak před Hradem," řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Pietní akce sledovaly miliony lidí

Už v pátek se za účasti téměř 50 tisíc lidí uskutečnilo veřejné rozloučení s Gottem v paláci Žofín.

Obě pietní akce vysílaly tuzemské televizní stanice. Česká televize vysílala zádušní mši od 10:30 na dvou stanicích, ČT1 a ČT24. Podle mluvčí Karolíny Blinkové oba televizní kanály sledovalo po dobu mše dohromady 1,065 milionu diváků, tedy přibližně 53 procent všech lidí u obrazovek. Pietu v sobotu vysílala v přímém přenosu také televize Nova, údaje o sledovanosti jejího vysílání ovšem stanice zatím neposkytla.

Také páteční pieta na Žofíně přilákala k televizním obrazovkám více lidí než obvykle. "Podíl ČT24 byl za celý den 10,46 procenta, což je více než dvojnásobný podíl na sledovanosti oproti průměru," uvedla Blinková.

Smuteční rozloučení zvýšila také návštěvnost na internetu. Aneta Kapuciánová ze společnosti Seznam pro ČTK řekla, že návštěvnost portálu Seznam.cz v pátek oproti běžným dnům vzrostla o půl milionu na více než 10,5 milionu návštěv za celý den. Návštěvnost a zobrazování se výrazně zvýšily i na zpravodajských serverech na portálu, u stránek Novinky.cz a Seznamzpravy.cz vzrostly o téměř čtvrtinu

Dění kolem úmrtí Karla Gotta si i v sobotu všimla mnohá světová média. Pozornosti se zesnulému umělci dostává zejména tam, kde si za svou pěveckou kariéru získal množství příznivců, tedy v Německu či Rusku. "Také tobě, Bože, doporučuji jeho koncert," cituje agentura DPA duchovního polského původu Zbigniewa Czendlika v závěru mše. O zádušní mši za Karla Gotta informovala také agentura AFP, která citovala slova kardinála Dominika Duky o "daru krásného hlasu, umění interpretace a úsměvu spojeném s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů".

Podle křesťanských zvyků se pozůstalí loučí se zemřelým jednak pohřbením jeho tělesných ostatků, jednak doprovodem jeho duše, což se děje prostřednictvím modlitby při mši svaté sloužené za duši zemřelého, tedy zádušní mši. Vzhledem k tomu, že text modlitby v latině začíná slovy Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane), označuje se zádušní mše svatá latinsky jako requiem. Má jednotný text modlitby, který byl původně zpíván jako gregoriánský chorál, později začali rekviem komponovat mnozí význační hudební skladatelé, například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Antonín Dvořák.

Zádušní mši může kněz sloužit jako součást pohřebního obřadu přímo v den posledního rozloučení s nebožtíkem. Může se ale konat i v jiný den, i před vlastním pohřbem. Zádušní mše svatá je příležitostí, aby se celé rodiny šly společně přimlouvat za svého zemřelého. Každý rok je sloužena 2. listopadu na takzvané Dušičky zádušní mše svatá za všechny věrné zemřelé.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80. let. Léčil se s akutní leukemií.

Dojemný proslov Bohdalové i zpěv Lucie Bílé. Mši za Gotta přihlížely stovky lidí