Někteří pediatři a logopedové doporučují dětem s podezřením na poruchy autistického spektra návštěvy v soukromém Centru terapie autismu, i když ještě dítě diagnózu autismu nemá. Intenzivní terapie vyjdou v tomto centru zhruba na 10 tisíc korun měsíčně. "Když k nám přijdou rodiče s dětmi, kterým jsou čtyři nebo pět let, mají už horší prognózu, než když přijdou včas a zachytíme je do dvou let věku," říká v rozhovoru pro HN zakladatelka a ředitelka Centra terapie autismu Romana Straussová.

Dětí s různými vývojovými poruchami přibývá. V posledních letech podstupují v osmnácti měsících u pediatrů plošný screening, který má ukázat možné podezření na autismus. Dá se v takto útlém věku opravdu říci, že jde o autismus, a ne třeba jen o zpožděný vývoj?

Za diagnostickou doménu se v takto útlém věku považuje sdílená pozornost a sociální komunikace. Všichni rodiče chtějí, aby dítě mluvilo. Pokud nemluví, přivádí ho na logopedii. Nechápou ale, že řeč je až na vrcholu komunikace. Pokud přichází řeč dříve, než jsou hotové preverbální dovednosti a než je dítě připraveno mluvit, je to problém.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.