Prezident Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Nemocnice to uvedla na webu. Hrad označil čtyřdenní hospitalizaci minulý týden za rekondiční pobyt. Podle nemocnice prezident absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa.

V lékařské zprávě se uvádí, že Zeman má cukrovku druhého typu a trpí neuropatií obou nohou. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících cukrovku, jsou podle nemocnice v normě. Prezident za dva roky zhubl 20 kilogramů a trpí nechutenstvím. Lékaři objevili známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžuje na nestabilní chůzi a v poslední době má sklon k nižšímu krevnímu tlaku.

Lékař, kterým je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, Zemanovi doporučil každodenní rehabilitaci, měl by také dbát na hydrataci a výživu. Určil prezidentovi dietu s vyšším podílem proteinů.

Prezident ve středu řekl, že nemocnice zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. ÚVN později upřesnila, že ke zdravotnímu stavu prezidenta vydá vyjádření. Na webu ve čtvrtek zveřejnila shrnující tiskovou zprávu o Zemanově hospitalizaci a zároveň podrobnou lékařskou zprávu o ambulantním vyšetření, které prezident podstoupil 24. září, i o pobytu v nemocnici ve dnech 17. až 20. října. Zprávu podepsal Zavoral a má čtvrteční datum.

Podle vyjádření nemocnice byl prezident při pobytu i v dalších dnech léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou, a postižení nervů. Důsledkem je podle lékařů porucha chůze i stoje vyžadujících oporu.

"Byla zahájena komplexní léčba zaměřená na nácvik stereotypů chůze a stoje, doplněná dalšími rehabilitačními procedurami. Rovněž proběhla aplikace intenzifikované výživy, a to i nitrožilně. Jejím cílem je podpořit rekonstituci svalové hmoty a ovlivnit narušenou funkci nervových vláken na periferii dolních končetin," uvedla nemocnice dále.

Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících diabetes mellitus, jsou podle nemocnice v normě.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že kromě zpřístupněné lékařské zprávy se nebude k Zemanovu zdravotnímu stavu vyjadřovat. Bližší komentář nechce vydávat ani Hrad, uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Související

ÚVN po ukončení prezidentova pobytu uvedla, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a nepodstoupil žádný zákrok. Jeho mluvčí pobyt zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být prezident "absolutně fit".

Zeman minulý týden řekl, že jeho jediným problémem jsou bolavé nohy. Hůře také slyší. Zeman byl v nemocnici už v září na vyšetření.

Tisková zpráva týkající se zdravotního stavu prezidenta republiky Miloše Zemana, kterou ve čtvrtek zveřejnila na svých stránkách Ústřední vojenská nemocnice Praha (ÚVN):

Lékařská zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl informovat o svém zdravotním stavu. V té souvislosti zprostil ÚVN povinného zachování mlčenlivosti a požádal ji o zveřejnění zprávy (v souladu s § 51 Zákona o zdravotních službách, bod 2b) tohoto paragrafu).

Lze shrnout, že pan prezident během pobytu v ÚVN i v dalších dnech byl sledován a léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zvláště na dolních končetinách. Současně je také přítomno postižení nervových vláken, projevující se ztrátou čití, tedy dotykového vnímání podnětů na periferii dolních končetin. Obě tyto skutečnosti se manifestují poruchou mechanismu chůze i prostého stoje, nejistotou při chůzi a nutností částečné mechanické opory.

Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících diabetes mellitus, jsou v normě.

Byla zahájena komplexní léčba zaměřená na nácvik stereotypů chůze a stoje, doplněná dalšími rehabilitačními procedurami. Rovněž proběhla aplikace intenzifikované výživy, a to i nitrožilně. Jejím cílem je podpořit rekonstituci svalové hmoty a ovlivnit narušenou funkci nervových vláken na periferii dolních končetin.

Léčebný a rehabilitační program má dlouhodobý horizont. Jeho efekt lze očekávat v rozmezí týdnů až měsíců.

 

Citace ze zákona 372/2011, Zákon o zdravotních službách, § 51

Zachování mlčenlivosti v souvislosti se zdravotními službami

(1) Poskytovatel je povinen zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděl v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb.

(2) Za porušení povinné mlčenlivosti se nepovažuje

… b) sdělování údajů nebo jiných skutečností, je-li poskytovatel zproštěn pacientem, popřípadě zákonným zástupcem pacienta, mlčenlivosti a sděluje-li údaje nebo tyto skutečnosti v rozsahu zproštění…

 

Zpřístupnění lékařské zprávy prezidenta republiky je jediná forma vyjádření k jeho zdravotnímu stavu, které ÚVN poskytne.

 

 

 

Související