Nejbohatší Čech Petr Kellner opět ovládne nejsledovanější českou televizi. A k tomu získá také televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a ve Slovinsku, které dosud patřily mediální skupině CME. Podle oznámení, jež CME zveřejnila v neděli večer, za to Kellner (respektive jeho finanční skupina PPF) zaplatí 2,1 miliardy dolarů (v současném kurzu 48,4 miliardy korun).

Potvrdila se tak informace HN, podle nichž se obchod roku s velkým dopadem na středoevropský mediální i telekomunikační trh uzavře ještě během října.

Sama PPF o ceně, za kterou má pět středoevropských a balkánských televizí získat, neinformovala. V tiskové zprávě pouze konstatovala, že financování transakce ve výši 1,150 miliardy eur (29,4 miliardy korun) zajistilo šest velkých evropských bank, z nichž polovinu tvoří francouzské finanční ústavy.

CME transakci oceňuje na 2,1 miliardy dolarů (přes 48 miliard korun). To je podle oznámení o 32 procent nad tržní cenou v době, kdy vedení mediální skupiny informovalo, že zahájilo "přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti", což se stalo 25. března.

Od té doby kurz CME výrazně rostl, takže nyní je rozdíl mezi cenou, za kterou se akcie obchoduje, a sumou, kterou míní zaplatit PPF, minimální. Podle analytiků společnosti Patria je nabídnutá cena 1,5 procenta pod cenou tržní. Při zahájení pondělního obchodování na americké burze Nasdaq ztrácely akcie CME zhruba pět procent.

akcie
Akcie CME patřila během pětadvaceti let své existence k nejdivočejším. Kurz reagoval na úspěšné usazení v Česku v polovině 90. let, na divoký rozchod s Vladimírem Železným, který chtěl s TV Nova utéct z vlivu a vlastnictví CME, na následné opětovné získání Novy i na následnou expanzi. Po finanční krizi nastal sešup zaviněný vysokými dluhy. Poslední roky byly ve znamení růstu taženého konjunkturou, vyššími zisky a levnějšími úvěry. Závěr je ve znamení očekávání nového kupce. Ten se ohlásil v neděli večer.
Foto: Thomson Reuters

Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.

CME v souvislosti s touto transakcí svolá mimořádnou valnou hromadu za účelem schválení navrhované fúze. Také bude vyžádán souhlas Evropské komise a příslušných národních regulátorů. Schvalovací proces potrvá několik měsíců, což znamená, že podpis dohody je pouze prvním krokem PPF k převzetí CME.

Proč Kellner kupuje televize? Protože už má operátory

"Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování," uvedl majoritní akcionář PPF Petr Kellner.

"Tvrzení, že nákup CME míří na ovlivňování politiky, je mylné. Při nákupu (telekomunikačního operátora) O2 také někteří psali nesmyslná obvinění, že ji kupujeme pro někoho dalšího, že přestaneme v O2 vyplácet dividendy, nebo že PPF nerozumí telco byznysu. Nic z toho nebyla pravda," uvedla ve vyjádření PPF.

Kellnerova PPF už jednou TV Novu, tradičně nejvýdělečnější ze stanic CME, vlastnila. Ovládla ji v prvních letech tisíciletí s pomocí Jiřího Šmejce, který se díky tomu stal na několik let druhým největším podílníkem PPF.

V roce 2005 však PPF Novu prodala. Kupcem byla právě CME, ze které se následně díky dalším akvizicím stal významný středoevropský hráč, ovšem při nákupech se skupina silně zadlužila.

CME je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 milionů diváků. Trend spojování tvorby mediálního obsahu a zábavy s jeho distribucí prostřednictvím telekomunikačních sítí je už několik let patrný jak v Evropě, tak v USA.

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva více než 45 miliard eur (1,16 bilionu korun).