Jakub Michálek v pondělí ustál hlasování členů pirátské strany a zůstal jejím místopředsedou. Ani jedna ze tří volených možností - pro odvolání, proti odvolání a odročení rozhodnutí na lednové jednání celostátního fóra - nezískala nadpoloviční počet hlasů. Jednání tak skončilo bez usnesení. Potvrdila to mluvčí pirátů Karolína Sadílková. Ve čtyřdenní internetové volbě se vyjádřilo 770 členů, což je 76 procent z celkového počtu 1008.

Europoslanec Mikuláš Peksa v reakci na to oznámil v úterý okamžitou rezignaci na post místopředsedy České pirátské strany.

Peksa byl jedním z Michálkových kritiků. Svůj krok v případě neodvolání Michálka avizoval dopředu, původně chtěl ale rezignovat ve druhé půlce listopadu.

"Vzhledem k rozhodnutí celostátního fóra a skutečnosti, že jsem byl v neděli zvolen předsedou Evropské pirátské strany, necítím potřebu čekání prodlužovat a tímto se s okamžitou platností vzdávám funkce místopředsedy České pirátské strany," uvedl v úterý Peksa.

 

Hlasovat mohli členové pro všechny možnosti, žádnou, to znamená odevzdat prázdný lístek, nebo cokoli mezi tím. Hlasů proti Michálkově odvolání bylo 371 (48 procent), pro odvolání 294 (38 procent) a pro odročení 184 (24 procent). Aby se jedna z variant stala platnou, musela by získat 386 hlasů.

"Demokracie v naší straně funguje a rozhodnutí celostátního fóra bych v každém případě respektoval. Za projevenou důvěru děkuju a vážím si jí," napsal Michálek na svém Facebooku, na němž také poděkoval za podporu. Hlasování se týkalo pouze jeho pozice místopředsedy, nikoli předsedy poslaneckého klubu.

"I když jsem byl mezi těmi 38 procenty, kteří hlasovali pro, takže mě výsledek netěší, respektuji rozhodnutí celostátního fóra a respektuji i vůli těch 48 procent, kteří byli proti," napsal ve svém vyjádření Peksa. "Problémy, které máme, si musíme vyřešit mezi sebou. Věřím, že nadcházející lednové celostátní fórum zvolí nové republikové předsednictvo. Pevně doufám, že uspěje více neposlanců, žen a lidí z regionů," odmítl tak Peksa spekulace, že se piráti štěpí.

Podnětem k hlasování byl příspěvek vedoucí personálního odboru pirátů Jany Koláříkové na stranickém fóru, která minulý týden hovořila o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. Europoslanec Peksa následně uvedl, že by rezignoval na funkci místopředsedy, pokud jím Michálek zůstane. Michálek v reakci uvedl, že nikoho nešikanoval, ale má vysoké nároky na výkon lidí.

"Nechci se teď vracet k nepravdivému obvinění, které mě zranilo, ani dezinformačním článkům, které ho provázely, ale celá kauza je pro mě a pro stranu příležitost, jak dál růst a pracovat na sobě. Takže udělám, co jsem slíbil, a budu trénovat své empatické schopnosti. V předsednictvu jsme taky schválili kroky ke zlepšení podpory našim pracovníkům. Nyní chci pracovat na usmíření s lidmi, kteří tento podnět založili a vrátit pozornost zpět k našemu poslání," uvedl Michálek na Facebooku.

"Mám radost z toho, že jsem získal důvěru členské základny. Teď to pro nás bude poměrně náročná práce, abychom se soustředili zpátky na politiku, kterou děláme v Poslanecké sněmovně, abychom dali dohromady vztahy, které máme, abychom zapracovali na tom, aby se všichni ve straně cítili dobře a mohli se věnovat našemu poslání, kvůli kterému Pirátská strana vznikla," řekl Michálek.

V lednu v Ostravě strana na celostátním fóru zvolí nové vedení. Šéf pirátských poslanců Michálek už dříve oznámil, že na pozici místopředsedy znovu kandidovat nebude. Odůvodnil to tím, že jej práce ve sněmovně naplňuje a plně vytěžuje. "Navíc chci dát příležitost mnoha nadějným zastupitelům, které máme," poznamenal na sociální síti.

O Michálkově odvolání z pozice místopředsedy strany hlasovali členové ve vnitrostranickém referendu i před dvěma lety. Za šéfa poslanců se tehdy postavily zhruba tři čtvrtiny hlasujících.

Část straníků Michálkovi tehdy vyčítala, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na sněmovní volby.