Plán podpory družstevní výstavby bytů, který plánuje stávající pražská koalice, začne zřejmě v Oistrachově ulici ve Stodůlkách. Na základě spolupráce města s bytovým družstvem by tam měly na městských pozemcích vzniknout tři domy se 150 byty, z nichž třetinu si ponechá magistrát. Novinářům to v úterý řekla radní města Hana Marvanová (za STAN). Má jít o první z řady podobných projektů, které chce vedení města v rámci podpory bytové výstavby uskutečnit na svých volných pozemcích.

Město nyní podle radní připravuje ekonomické a právní podklady pro vyhlášení soutěže na stavební družstvo, se kterým naváže spolupráci. To má zajistit financování, výstavbu i správu bytových domů výměnou za právo stavby, které mu magistrát poskytne na svých pozemcích. Ke každému projektu či domu bude ve spolupráci města a vybraného partnera založeno zvláštní družstvo, jeho součástí bude i Praha, které připadne část bytů pro účely podporovaného bydlení.

Projekt ve Stodůlkách je podle Marvanové nejdále, nové družstvo by podle ní mělo ideálně vzniknout v polovině příštího roku. Magistrát nicméně jedná i s dalšími městskými částmi. I když pozemky patří magistrátu, spolupráce místních radnic je podle Marvanové pro úspěch projektů zásadní. Do konce roku chce magistrát vytipovat celkem tři pozemky pro obdobné projekty, kromě Prahy 13 například v Praze 14. Další mají následovat příští rok. Městský Institut plánování a rozvoje již připravil mapu vhodných městských parcel, ze kterých je možné vybírat, dodala radní.

Výhodou družstevní výstavby má být zejména nižší cena - předseda Stavebního bytového družstva Stavbař František Sojka uvedl, že u třech domů, které jeho družstvo postavilo, byla průměrná cena za metr čtvereční podlažní plochy 60 tisíc korun. Ceny nových bytů v komerčních projektech podle údajů developerských firem na konci září dosáhly 106 713 korun za metr čtvereční.

Marvanová dále uvedla, že na základě dohody města s družstvy by měli do družstev vstupovat pouze lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v bytě dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat. Tento způsob podpory bydlení je zaměřen zejména na střední třídu, která nedosáhne na městské byty určené pro ekonomicky ohrožené skupiny, ale zároveň si při současných cenách bydlení nemůže dovolit pořídit byt na běžném trhu.

Ceny nových bytů podle údajů developerských firem na konci září dosáhly 106 713 korun za metr čtvereční s meziročním růstem o tři procentní body na 11,5 procenta. Od poloviny roku 2015 podle statistik ceny stouply o 92 procent. Pokud jde o nájemní bydlení, podle analýzy firmy Deloitte průměrné tržní měsíční nájemné v Praze stouplo z 214 korun za metr čtvereční v prvním pololetí roku 2014 na 307 korun v polovině letošního roku.

Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů či právě podpora družstevní výstavby. V plánu bylo například zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty namísto stávajících 22 místních. Z plánu však sešlo, podle vedení města se proti němu postavily radnice městských částí.