ČSSD a SPD by podle říjnového volebního modelu agentury Kantar CZ zůstaly před branami sněmovny. Volby by tradičně vyhrálo ANO před piráty a ODS. Poslance by měly také KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Volební model v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

ANO si oproti zářijovému šetření polepšilo na 31,5 procenta stejnou měrou jako piráti, kteří se vrátili na srpnových 17 procent. ODS si naopak pohoršila na 12,5 procenta. Komunisté by získali sedm procent hlasů, TOP 09 šest procent. Lidovce a starosty by volilo shodně pět procent dotázaných.

ČSSD a SPD by získaly podle modelu 4,5 procenta hlasů. Podle analytika agentury Kantar CZ Pavla Ranochy preference SPD klesají už čtvrtý měsíc, oproti září klesly o 1,5 procentního bodu. Největší část voličů SPD, především vzdělanějších, přešla k hnutí Trikolóra, které si drží podporu 3,5 procenta hlasů, naopak spíše starší voliči SPD začali přecházet k hnutí ANO, uvedl Ranocha.

Preference ČSSD dlouhodobě pozvolna klesají také hlavně ve prospěch ANO, ale také pirátů, řekl Ranocha. "Mezi důvody se začínají objevovat zmínky o zastavení stíhání Andreje Babiše, čímž se ANO stává o něco důvěryhodnějším a relevantnější variantou pro voliče," řekl Ranocha. Sociální demokraty podle něj oslabuje mimo jiné nejednotné vystupování navenek.

Agentura dala výsledky do souvislosti se zlepšeným vnímáním politické situace, kterou nyní hodnotí jako velmi nebo spíše dobrou 37 procent dotázaných, což odpovídá dlouhodobému průměru.

Průzkum provedl Kantar CZ mezi 1200 respondenty v době od 12. října do 1. listopadu. Statistická chyba volebního modelu podle agentury činí 1,2 až 3,1 procentního bodu.

Počet Čechů pozitivně vnímajících EU vzrostl na 31 procent

Počet Čechů, kteří vnímají pozitivně Evropskou unii, vzrostl podle agentury Kantar CZ na aktuálních 31 procent. Před dvěma lety to byla jen necelá pětina Čechů. Ze dvou pětin rovněž na 31 procent se snížil za dva roky počet dotázaných, kteří na EU nahlížejí negativně. Neutrálně na EU nahlíželo nadále 37 procent dotázaných. Výsledky průzkumu v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

Velmi pozitivní vnímání EU se podle agentury zvýšilo od roku 2017 ze dvou na šest procent, spíše pozitivní ze 17 na 25 procent. Velmi negativní vnímání EU se snížilo z 15 na devět procent, spíše negativní kleslo z 26 na 22 procent, uvedla agentura.

Pozitivně EU vnímají podle analytika Kantaru Pavla Ranochy hlavně voliči TOP 09, STAN, KDU-ČSL a pirátů. Pozitivní vnímání převažuje ale také mezi voliči ODS, uvedl Ranocha. Negativně na EU nahlíží voliči KSČM, SPD a Trikolóry, dodal. Pozitivnější postoj k unii mají mladí lidé, osoby s vyšším vzděláním a obyvatelé větších měst.

Průzkum také zjišťoval mezi Čechy, jaké vnímají v souvislosti s EU hodnoty a cíle. Alespoň nějaké z nich byly schopny spontánně pojmenovat zhruba dvě pětiny obyvatel. Naopak 61 procent nedokázalo uvést žádnou, sdělila agentura.

Mezi relevantními odpověďmi podle agentury převažovala ekonomika a jednotný trh, což zmínilo 17 procent dotázaných. Konkrétně zaznívaly odpovědi typu volný trh či ekonomická stabilita. Vzájemnou spolupráci uvedlo 11 procent lidí, svobodu pohybu devět procent, bezpečnost a ochranu hranic osm procent a ochranu životního prostředí šest procent respondentů.

Solidarita členských zemí, zachování míru a jednotné normy byly hodnotou EU pro čtyři procenta dotázaných. Třemi procenty lidí byla zmíněna jednotná měna. Společnou zahraniční politiku a ochranu kulturního dědictví uvedla dvě procenta dotázaných. Čtyři procenta dotázaných měla k EU jen negativní komentáře.

Související