Soudkyně Monika Křikavová v rozhovoru pro HN vysvětluje, proč v pondělí zprostila bývalou ředitelku kanceláře premiéra Janu Nečasovou obžaloby z toho, že před sedmi lety vynesla podnikateli Ivo Rittigovi a právníku Davidu Michalovi tajnou zprávu BIS. Křikavová je již druhým soudcem prvoinstančního Městského soudu v Praze, který případ řešil. Její předchůdce Petr Novák, kterému případ vrátil Vrchní soud kvůli sporným odposlechům, trojici před třemi lety poslal podmíněně do vězení.

I když Křikavová nakonec odposlechy použila, všechny obžalované nakonec zprostila viny. Jak totiž soudkyně vysvětluje v rozhovoru pro HN, nepodařilo se prokázat, že by se Nečasová, Rittig a Michal k utajovaným informacím skutečně dostali.

Vy jste případ dostala poté, co vrchní soud zrušil verdikt vašeho předchůdce kvůli sporným odposlechům. Vy jste je nicméně použila – proč?

Můj senát dospěl k závěru, že jak se mohly po celé roky předtím používat prostorové odposlechy i v jiných věcech, tak se mohou používat i nyní, protože nedošlo k žádné změně zákona. Důvodová zpráva novely trestního řádu, která přesunula rozhodování o povolování odposlechů na soudy, je naprosto jednoznačná. Ale hlavně se to po celá desetiletí mohlo používat. Jsou konkrétní rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, kdy podobné odposlechy z jiných případů prošly odvolacím řízením bez sebemenšího zaváhání. Prostorové odposlechy povoluje soudce, je zde tedy od počátku kontrola ze strany nezávislého subjektu, a to ve stadiu přípravného řízení.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.