Soudkyně Monika Křikavová v rozhovoru pro HN vysvětluje, proč v pondělí zprostila bývalou ředitelku kanceláře premiéra Janu Nečasovou obžaloby z toho, že před sedmi lety vynesla podnikateli Ivo Rittigovi a právníku Davidu Michalovi tajnou zprávu BIS. Křikavová je již druhým soudcem prvoinstančního Městského soudu v Praze, který případ řešil. Její předchůdce Petr Novák, kterému případ vrátil Vrchní soud kvůli sporným odposlechům, trojici před třemi lety poslal podmíněně do vězení.

I když Křikavová nakonec odposlechy použila, všechny obžalované nakonec zprostila viny. Jak totiž soudkyně vysvětluje v rozhovoru pro HN, nepodařilo se prokázat, že by se Nečasová, Rittig a Michal k utajovaným informacím skutečně dostali.

Vy jste případ dostala poté, co vrchní soud zrušil verdikt vašeho předchůdce kvůli sporným odposlechům. Vy jste je nicméně použila – proč?

Můj senát dospěl k závěru, že jak se mohly po celé roky předtím používat prostorové odposlechy i v jiných věcech, tak se mohou používat i nyní, protože nedošlo k žádné změně zákona. Důvodová zpráva novely trestního řádu, která přesunula rozhodování o povolování odposlechů na soudy, je naprosto jednoznačná. Ale hlavně se to po celá desetiletí mohlo používat. Jsou konkrétní rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, kdy podobné odposlechy z jiných případů prošly odvolacím řízením bez sebemenšího zaváhání. Prostorové odposlechy povoluje soudce, je zde tedy od počátku kontrola ze strany nezávislého subjektu, a to ve stadiu přípravného řízení.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se