Petr Paukner je veterán českého uhelného byznysu, jeho firma Carbounion každoročně vydělává stovky milionů na obchodování s touto komoditou. Tomu se ale blíží konec. Evropa už uhlí nechce a Česko s tím podle něj nemůže nic dělat. Jako první to podle něj ucítí teplárny, následovat budou elektrárny a těžaři.

HN: Zhoršuje se kvůli boji s oteplováním klimatu situace českých těžebních firem?

Na Českém trhu se toho zatím moc neděje. Když se podíváte na křivku těžby hnědého uhlí, které je u nás kvůli energetice a dálkovému vytápění nosné, tak se těží kolem 39 milionů tun ročně za poslední tři roky. Letos to bude asi malinko méně, možná o milion tun. Ale nic výrazného. Zatím se nic neděje proto, že přísnější pravidla týkající se spalování uhlí, nové emisní limity a další začnou platit až za několik let.

HN: Co černé uhlí?

To je u nás výrazně menší byznys. Ostravského uhlí se v roce 2016 vytěžilo asi 6,7 milionu tun, letos to bude asi 4,1 milionu. Souvisí to se zavíráním dolů a útlumem těžby. Když se pak podíváte na Českou republiku jako celek, je dobrým ukazatelem toho, že se zatím nic moc neděje, vývoz elektřiny. Zatímco před třemi lety jsme vyvezli "jen" asi 11 terawatthodin, následné dva roky už to bylo 13 až 14 TWh. Takže my stále elektřinu vesele vyvážíme.

HN: Přijdou změny?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.