Drobná žena s nakrátko ostříhanými vlasy přistupuje v Centru současného umění DOX k bustě muže, bere jeho tvář do svých rukou a dlouhou dobu na něj mlčky hledí. "Nechci sochu, chtěla bych, aby žil," říká dojatě ke skupince několika přihlížejících z okruhu svých přátel. Galerie je ten den uzavřená, probíhá tu soukromý program pro Liou Siu, vdovu po disidentovi a nositeli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, který zemřel předloni v létě, dva roky před odpykáním celého svého jedenáctiletého trestu za sepsání svobodomyslného manifestu Charta 08. Jeho žena přijela do Prahy na pozvání podporovatelů čínského disentu Kateřiny Bursíkové Jacques a Martina Bursíka a jejich kulturního centra Sněmovní 7. Podobných okamžiků je málo, Liou Sia tráví většinu času v ústraní svého berlínského exilu a na veřejnosti se téměř neobjevuje. V Česku má ale dlouhodobější plány.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.