Lobbistovi Marku Dalíkovi vyhověl Okresní soud ve Znojmě a na jeho žádost jej v pondělí podmínečně propustil z vězení, s délkou zkušební doby pět let. Rozhodnutí je pravomocné, nikdo se neodvolal. Z vězení vyšel ještě téhož dne. Čtyřiačtyřicetiletý Lobbista kolem 13:00 projel branou věznice v černém jeepu. Doprovázel ho jeho obhájce.

Věznici Dalík opustil zhruba po dvou hodinách od vyhlášení rozhodnutí soudu, po absolvování propouštěcího procesu a splnění formalit. Jeho propouštění provázel značný zájem novinářů, jen před branou věznice jich na jeho odchod čekala asi desítka.

Státní zástupkyně v závěrečném návrhu uvedla, že odsouzený splnil zákonné podmínky o propuštění a lze vyhovět jeho žádosti. Délku podmíněného trestu navrhla v rozmezí čtyři až pět let. Vzdala se možnost podání stížnosti, stejně jako obhájce.

"Splnil všechny zákonné podmínky, za této situace jsme vycházeli ze soudních návrhů a bylo rozhodnuté o podmíněném propuštění," uvedl předseda senátu Miroslav Nahodil. Doplnil, že soud bude ověřovat chování odsouzeného, bude mít přehled o jeho životě, a pokud by nastaly problémy, bude rozhodovat o tom, zda Dalík vykoná zbytek trestu ve vězení.

Dalíka zastupuje brněnský advokát Martin Klimo. "Nedopustil se žádných kázeňských přestupků, jeho chování bylo stabilně na vysoké úrovni po celou dobu výkonu trestu," uvedl v žádosti o propuštění Dalíka Klimo. "Jsem si jist, že dosavadní výkon trestu příznivě ovlivnil jeho chování natolik, aby pokračoval v řádném způsobu života," uvedl obhájce. Doplnil, že jeho klient také zaplatil uložený peněžitý trest, tedy čtyři miliony korun. Soudce četl mimo jiné i zprávu z věznice, stálo v ní, že se Dalík choval ve výkonu trestu slušně a korektně. Z psychologického posudku vyplynulo, že výkon trestu je pro Dalíka traumatizujícím zážitkem.

"Člověk je naprosto omezen, nemůže se stýkat se svými nejbližšími, nemůže pracovat, nemůže normálně žít. Je mezi lidmi, se kterými by se za jiných okolností nechtěl ani potkat, je to neuvěřitelná zkušenost," uvedl Dalík na dotaz soudce, co mu vadí na výkonu trestu.

DALÍKOVA KAUZA

◼ Leden 2006 – Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhoduje o nákupu obrněných transportérů Pandur. Kontrakt podepisuje ministr obrany až týden po volbách v červnu 2006. 
◼ Květen 2011 – Novinky.cz zveřejňují svědectví manažerů zbrojovky Steyr, že Marek Dalík po nich žádal v listopadu 2007 "třikrát šest milionů eur" za to, že nová vláda Mirka Topolánka (ODS) kontrakt nezruší. 
◼ Říjen 2012 – Policie obvinila Dalíka z pokusu o podvod. 
◼ Únor 2016 – Městský soud v Praze poslal Dalíka na pět let do vězení, ale za korupci. Podle něj měl možnost zakázku ovlivnit. 
◼ Květen 2016 – Vrchní soud v Praze verdikt potvrzuje, ale snižuje trest o rok a mění právní kvalifikaci na podvod. Dalík prý zrušení kontraktu ovlivnit nemohl. 
◼ Září 2016 – Dalík nastupuje do vězení. 
◼ Duben 2017 – Nejvyšší soud verdikt ruší a Dalíka pouští z vězení. Vrchní soud prý dostatečně neodůvodnil, proč rozhodl podle starého trestního zákona, a ne nového trestního zákoníku. Současně však říká, že důkazy zhodnotil správně. 
◼ Červenec 2017 – Vrchní soud v Praze zpřísnil Dalíkovi trest na pět let vězení.

Dalík si ve znojemské věznici odpykával pětiletý trest vězení za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Zatím má za sebou polovinu trestu, v první polovině září si podal žádost o podmíněné propuštění. 

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ve vleklé kauze ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, když nakonec připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely. Dalík si pak podle svého tvrzení sliboval provize z toho, že bude v novém kontraktu pro Výboha zajišťovat PR služby.

Lobbista tvrdil, že kontakt s Výbohem navázal na přelomu let 2006 a 2007, když jezdil na jednání "mezi osmi očima", která vedl tehdy nový premiér Mirek Topolánek a jeho slovenský protějšek Robert Fico. Slovenského premiéra jako jeho pravá ruka doprovázel právě Výboh. A ten jej prý na jedné ze schůzek požádal, aby mu se zakázkou Steyru pomohl. Bývalý předseda vlády Topolánek Dalíkova tvrzení tehdy komentovat nechtěl. 

Dalík býval tajemníkem bývalého českého premiéra Mirka Topolánka (ODS). Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.