Ambice některých politiků se zviditelnit mohou znamenat problémy pro české firmy. Novinářům to v pátek v reakci na plánovanou cestu šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan řekl premiér Andrej Babiš. Podpořil tak názor prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek uvedl, že Kubera jedná proti ekonomickým zájmům ČR. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Babiš řekl, že se Kubera chce stát slavným a být prvním na světě, kdo navštíví napřed Tchaj-wan a poté Čínu. "Ještě se to nikomu nepovedlo, nevím, proč to dělá," konstatoval premiér na tiskové konferenci zaměřené na klimatickou politiku vlády. Z minulosti jsou podle něj známé případy, kdy Čína kvůli vztahům s Tchaj-wanem ekonomické vztahy s příslušnou zemí zmrazila.

Premiérovi vadí to, že různé české subjekty konají v zahraničních otázkách různě. "Je špatně, pokud vláda má nějakou politiku, prezident, Senát a ještě pan primátor (Zdeněk Hřib, Piráti) dělá nějakou zahraniční politiku, místo aby se staral o Prahu. To našim firmám neprospívá, máme konkrétní případ, že naše firmy přicházejí o zakázky," řekl.

Zdůraznil, že v Číně podniká řada firem, například Škoda Auto. "Čína je náš druhý největší dodavatel, deficit je gigantický. Místo, abychom se snažili ho vyrovnat tím, že tam budeme něco prodávat, děláme politiku," řekl Babiš. Po vzoru Francie by podle něj mělo Česko do Číny jezdit vyjednávat kontrakty, i když stejně jako Francie má "nějaký názor na lidská práva".

Související

Prezident Zeman kritizoval Kuberův plán ve čtvrtek v televizi Barrandov. Mimo jiné uvedl, že pokud šéf Senátu do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy.

Slova Zemana vnímá Kubera jako výrok směřovaný do Číny. Víc ho komentovat nebude. "Pan předseda se nechce vyjadřovat ke každému výroku prezidenta. Co se týče výroku samotného, je směřován k čínské straně, ne k němu osobně," řekla tisková tajemnice Senátu Sue Nguyen.

Podle místopředsedy ODS a předsedy senátorů občanské demokracie Miloše Vystrčila kritické výroky prezidenta v mediích ničemu nepomáhají. "Za prospěšnější pro Českou republiku bych považoval, kdyby pan prezident řešil tyto věci například na pravidelných schůzkách nejvyšších ústavních činitelů. Jinak mi trochu začíná unikat jejich účel," sdělil. Dodal, že předpokládá, že předseda Senátu konzultuje svoje zahraniční cesty s ministerstvem zahraničí a vládou, v jejichž gesci vytváření české zahraniční politiky je.

Ministr zahraničí doufá, že Kuberova cesta vzájemné vztahy neohrozí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doufá, že plánovaná cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan české vztahy s Čínou neohrozí. Petříček to ČTK řekl v Čížově na Znojemsku po setkání s rakouským protějškem, kdy si oba politici připomněli 30. výročí pádu železné opony. 

"Naším zájmem je rozvíjet naše vztahy s Čínou, Čína je náš partner, máme strategický dialog. A zároveň máme jasno v tom, že i s Tchaj-wanem udržujeme kontakt, zejména v té ekonomické oblasti a kulturní výměny. Já doufám, že to (Kuberova cesta – pozn. red.) neohrozí naše vztahy s Čínou," uvedl Petříček. "Nemohu ovlivňovat rozhodnutí našich poslanců a senátorů, je to záležitost našeho Parlamentu. Já jsem panu Kuberovi představil svůj pohled na záležitost, je to na jeho uvážení," dodal ministr zahraničí.

Čína ani Tchaj-wan nejsou pro Česko klíčové exportní destinace. Každý obyvatel Tchaj-wanu ovšem loni v průměru odebral 4,9krát větší objem z Česka vyváženého zboží než obyvatel pevninské Číny. Tchaj-wan v Česku investoval téměř 14krát více než Čína. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky.

Související