Archeologie a historie jsou dnes strategickými obory. Podle egyptologa Miroslava Bárty, držitele letošní Národní ceny vlády Česká hlava, nám pomáhají pochopit vzestupy a pády civilizací. "Díky nim se můžeme vyhnout kolapsu naší západní civilizace," věří prorektor Univerzity Karlovy. Krom toho, že je pokračovatelem světově proslulé české egyptologie, zabývá se také studiem starých civilizací. Současným globálním problémům podle něj můžeme úspěšně čelit jen vybudováním celoplanetární civilizace. Pro historický obor, kterému Bárta zasvětil většinu svého života, se nadchl už na základní škole. Protože zlobil, dostal za úkol naučit se zpaměti dlouhý text o pyramidách v Gíze. To probudilo jeho zájem o starověký Egypt.

Skutečně věříte tomu, že něco takového, jako je celoplanetární udržitelná civilizace, je možné?

Stojím si za tím, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním důvodem je, že existuje sedm zákonů, které jsem definoval, a ty popisují vývoj civilizace. Vždycky se jedná o stejné fenomény, které mají zásadní vliv na to, jak se civilizace vyvíjí. Na rozdíl od minulosti jsme ale dnes v situaci, kdy jediné řešení narůstajících problémů, a to včetně měnícího se životního prostředí, je pokusit se vybudovat něco, co by se dalo nazvat celoplanetární civilizací. Jedině ta by mohla řešit veškeré globální problémy, jako jsou ekologie, chudoba, vzdělanost a zacházení se zdroji energií. Dnes už tyto problémy nejsou lokálními záležitostmi, ale mají globální kontext.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.