Evropská komise do Prahy poslala závěrečnou auditní zprávu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ve vztahu k čerpání peněz z evropských fondů. Potvrdila to HN mluvčí českého zastoupení u EK Magdalena Frouzová. "Dnes poslala Evropská komise anglickou verzi finální auditní zprávy týkající se regionálního fondu, kohezního a sociálního fondu českým úřadům. Auditní proces nadále trvá a je proto důvěrný. Komise nemůže komentovat obsah," uvedla v pátek večer pro HN Frouzová. Obsah auditu redakce zjišťuje.

V první verzi své zprávy auditoři konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů je, protože stále ovládá své bývalé firmy. Navrhli, aby Česko kvůli tomu do evropského rozpočtu vrátilo stovky milionů korun, které Babišův holding Agrofert získal. Premiér Agrofert převedl do svěřenských fondů.

Auditem komise by se mohl zabývat Evropsky parlament.  "Kontrolní výbor Evropského parlamentu navrhne příští týden projednání auditu Evropské komise o výsledku prošetřování střetu zájmu Andreje Babiše s tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU. Projednání by mohlo proběhnout už na první schůzi v lednu 2020," řekl HN europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, podle nějž jde o stanovisko Evropské lidové strany (EPP), tedy největší frakce v Evropském parlamentu. Zdechovský je jejím koordinátorem v kontrolním výboru, což znamená, že v něm má na starosti vypracovávání společných postojů EPP.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.