Vyšetřování výbušného případu možného podílu českých vojáků na smrti afghánského kolegy Vahidulláha Chána se zamotává. Státní zastupitelství v Praze 6 zrušilo ve čtvrtek obvinění velitele Ředitelství speciálních sil generála Pavla Koláře a dalších tří vojáků za neoznámení trestného činu. Všichni se měli jako členové komise Generálního štábu podílet na zametení stop při vyšetřování loňské smrti Vahidulláha Chána, který zemřel po výsleších vedených nejprve českými a pak americkými vojáky. Žalobci vrátili případ k novému prověření Vojenské policii.

Od léta se v případu "zametení stop" objevily nové důkazy, pořízené hlavně ze šifrované komunikace velitelství české mise v afghánském Baghrámu s Generálním štábem. To není jediná novinka v případu Chán. Česká strana požádala v srpnu o mezinárodní právní pomoc USA, kde se vyšetřuje možnost, že Chánovu smrt zavinili američtí vojáci, a v listopadu přišla z Washingtonu překvapivá odpověď – Američané neposlali žádnou informaci ze svého vyšetřování, ale požádali v rámci mezinárodní právní pomoci o informace z českého vyšetřování. Američané mají tedy zřejmě podezření, že tuzemské vyšetřování a ochota české armády se na něm podílet neprobíhají s plným nasazením.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.