Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil řízení, které se týkalo výběrového řízení na servery pro ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podmínky tendru napadla společnost Huawei s tím, že jsou diskriminační a znevýhodňují dodavatele, kteří nabízejí právě hardware od Huaweie. Rozhodnutí je pravomocné, žádná ze stran proti němu nepodala rozklad. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu.

Společnosti Huawei v podmínkách tendru vadila podmínka, která zohledňovala varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad označil firmy Huawei a ZTE za rizikové, a podle něj by neměly mít přístup do takzvané kritické infrastruktury státu. Jde o sítě a služby klíčové pro fungování státu a jeho obyvatele, jako jsou nemocnice, doprava, rozvody energií, hasiči, mobilní operátoři či informační systémy.

MŽP proto varování NÚKIB zohlednilo a požadovalo, aby při použití hardwaru od rizikových firem dodavatel zároveň dodal druhý kus od jiného výrobce než čínského a oba kusy začlenil do systému společně.

Podle společnosti Huawei byla tato podmínka diskriminační a znevýhodnila v soutěži dodavatele, kteří technologie Huaweie nabízejí. ÚOHS má ale opačný názor. "Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že podmínku namítanou společností Huawei nepovažuje za diskriminační, neboť její zařazení představuje jediný způsob, jak mohl zadavatel dostát svým zákonným povinnostem v oblasti kybernetické bezpečnosti," řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

Výběrové řízení MŽP je už druhým výběrovým řízením zohledňujícím varování NÚKIB, kterým se ÚOHS zabýval, poprvé ale řešil konkrétní podmínky tendru. V případě výběrového řízení ministerstva zdravotnictví na systém pro krajské hygienické stanice, které ÚOHS s ohledem na varování NÚKIB posuzoval jako první, bylo řízení zastaveno, protože ministerstvo zakázku zrušilo.

Západní země včetně Česka řeší zapojení společnosti Huawei do komunikační infrastruktury. V podobné situaci jsou i další úřady, které Huawei ze soutěží vyřadily nebo se k tomu chystají.