Česko nebude v souvislosti s auditem Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vracet žádné evropské dotace. Babiš to řekl poslancům v úvodu středeční debaty ke schvalování návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Premiér také uvedl, že by neměl nic proti tomu, kdyby pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prověrku zveřejnil. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček poté zopakoval, že resort se bude držet prosby Evropské komise, aby bylo se zprávou zacházeno důvěrně.

"Není pravda, že se budou vracet peníze. Není k tomu nejmenší důvod. Považuji za absurdní, že evropští auditoři vykládají české právo a poučují nás, jak ho vykládat," řekl Babiš.

Je přesvědčen o tom, že žádný střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protože postupoval podle zákona, když vložil svou bývalou skupinu Agrofert do svěřenských fondů.

"Pokud opozice vyzývá vládu, že máme něco zveřejňovat, my nemáme co zveřejňovat, je to záležitost auditních orgánů," prohlásil Babiš.

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že Babiš má pravdu v tom, že Česko nic vracet nebude. Evropská komise si potom, co záležitost uzavře a vyčíslí částku, kterou považuje za neoprávněně čerpanou, peníze automaticky strhne z první platby Česku z evropských fondů, řekl.

V souvislosti s tím, že auditní zprávu dostal také pražský magistrát, by Babiš neměl námitky proti tomu, kdyby prověrku zveřejnil primátor Hřib. "Klidně to zveřejněte, já se budu těšit, já s tím nemám žádný problém," podotkl.

Hřib v úterý uvedl, že úřad zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že by dokument zveřejnil. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) několikrát sdělila, že audit dorazil z Bruselu jako důvěrný. Vláda jej proto zveřejnit odmítá. "Jak již bylo sděleno, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se musí držet žádosti Evropské komise, aby bylo se zprávou zacházeno důvěrně," sdělil ve středu mluvčí.

Audit Babiš označil za konečný, rozhodnutí ale definitivní podle něho není. "Auditor vlastně vyzývá Českou republiku, aby informovala, zda přijme, nebo nepřijme závěry toho auditu. Takže přijme, nebo nepřijme," uvedl premiér.

Až dorazí český překlad auditu, má Česko podle něho podat do 60 dnů zprávu o provádění doporučení z prověrky.

Babiš se také opřel do svého někdejšího náměstka z doby, kdy byl ministrem financí, nynějšího pirátského senátora Lukáše Wagenknechta. Stojí podle premiéra za "zosnováním auditu". "Vlastně byl na ministerstvu financí, aby bojoval za Evropskou unii a chránil její zájmy, a chránil to tak dobře, že je chránil proti českým zájmům," řekl ministerský předseda.

Ministerský předseda uvedl, že se ve středu před poslanci vyjádřil k auditu v souvislosti s tím, že sněmovna mimořádně zařadila debatu o prověrce na čtvrtek. "A nemám ani důvod se toho zúčastnit, protože zkrátka se mě to netýká," prohlásil Babiš.

Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací přidělených skupině Agrofert. Deník N nejprve psal o ztrátě 451 milionů korun, později o ztrátě stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Audit podle Deníku N konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. Server Neovlivní.cz zase uvedl, že se konečná verze auditní zprávy ve velké míře shoduje s květnovým návrhem, proti němuž Česko vzneslo námitky.

Podle mluvčího Agroferu Karla Hanzelky bylo Agrofertu z uváděných dotačních programů přiděleno 155,1 milionu korun. "Koncern Agrofert nemá k dispozici audit Evropské komise a nezná jeho obsah. Zatím se stále pohybujeme v rovině spekulací. Požádáme ministerstvo pro místní rozvoj o jeho poskytnutí, neboť jsme dotčenou osobou," uvedl mluvčí.

Znění auditu je konečné. Česko má dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise.

Nejpodstatnější pro další vývoj bude, jak se k možnému požadavku vrátit dotace postaví vláda. Zda poručí Agrofertu, aby požadavky Bruselu uspokojil. Nebo povede s Evropskou komisí další měsíce a možná i roky spory.

Dostálová, ač v úterý opakovala, že neví, co v auditu je, se kloní k druhé variantě. "Nevidím důvod, abychom se nehájili do posledního dechu. Může to skončit u evropského soudního dvora," prohlašovala ministryně.

Trvala také na tom, že ať už je v auditu napsané cokoli, nejde ještě o finální verzi. Komise se podle ní v podstatě ptá vlády na názor, zda znění "auditu přijme, nebo nikoli".

Mluvčí Evropské komise přitom už v pondělí sdělil, že audit je kompletní a Česko teď jen musí sdělit, jak bude na jednotlivá doporučení reagovat.

Představitelé některých opozičních stran tak mají jasno, že se Dostálová snaží zdržovat. "Z paní ministryně se stal takový pštros. Pokud říká, že tu zprávu nečetla a nechává ji úředníkům, tak tím jenom předává zodpovědnost na někoho jiného," řekl předseda KDU­-ČSL Marek Výborný.

Do sporu mezi ministerstvy řízenými hnutím ANO a Evropskou komisí může zasáhnout ještě třetí hráč. Koaliční spojenec hnutí ANO: sociální demokraté. Ti nechtějí dělat rázná gesta v podobě výhrůžek typu odchodu z vlády. Připouštějí ale, že se mohou dostat do situace, kdy jim nic jiného nezbude.

"Vláda v tuto chvíli plní program ČSSD. Na základě toho, co jsme o auditu zatím slyšeli, by bylo velmi komplikované vládu položit," nastínil dilema pro ČSSD poslanec strany Petr Dolínek.

"Ale nesmí utrpět pověst vlády a České republiky v rámci Evropské unie. Vláda musí vymáhat dotace od toho, kdo je zneužil. Pokud by to nedělala a ještě by se ukázalo, že někdo z kabinetu vědomě klamal další ministry, byl by to problém," dodal Dolínek, který v rámci patnáctičlenného poslaneckého klubu ČSSD patří k zastáncům Evropské unie.

Podobně mluvil i zdroj HN z okolí předsedy ČSSD Jana Hamáčka. "Pro nás by ten zásadní problém nastal ve chvíli, kdy by Česko mělo vracet peníze a platit by to měla veřejnost," sdělil. Samotný Hamáček potvrzuje, že případné náklady na vrácení peněz nesmí nést daňoví poplatníci. S věcí však chce vyčkat na další jednání vlády, které se koná příští pondělí.

"Situace je v rovině, kdy je míč na straně pana premiéra a hnutí ANO. Já jsem ten audit neviděl, neznám jeho obsah. Reagovat na něj budu, až ho uvidím," řekl v úterý Hamáček HN.